Порівняльний аналіз першої і останньої зустрічі Старцева і Катерини Іванівни (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Розповідь А. П. Чехова «Іонич» невеликий, але охоплює солідний проміжок часу – більше п’яти років. Широке тимчасове простір дозволяє автору показати зовнішні і внутрішні зміни героїв. У центрі сюжету відносини Дмитра Старцева і Turkinoj Катерини Іванівни, а також дві контрастні зустрічі на початку і наприкінці твору.

Дмитро Старцев – молодий земський лікар, повний енергії і ентузіазму. Туркіна катерина – розпещена дочка заможних батьків, повна амбіцій. нав’язаних в сімейному колі. Молоді люди знайомляться, коли Дмитро Старцев потрапляє в гості до Туркиным. Чоловікові представляють симпатичну тендітну дівчину, після чого він цілий вечір спостерігає за нею.

Дмитро Іонич помічає найпрекрасніші риси вісімнадцятирічної красуні: худорлявість і наївне вираз личка, тонку талію і молоду груди. Юна дівчина здається ідеальною. Навіть гра на фортепіано, нагадує сиплються камені, не відштовхує хлопця. Він зауважує, що навіть сукні сидить на Катерині Іванівні по-особливому. Автор прямо говорить про симпатії Дмитра до дівчини: «Катерина Іванівна, рожева від напруги, сильна, енергійна, з пасмом, що впало на чоло, дуже подобалася йому».

На першій зустрічі розмова Котика (домашнє ласкаве прізвисько Катерини Іванівни) і Старцева не заходить далі теми консерваторії, куди прагнути вступити дівчина. Перша зустріч залишила в серці молодого чоловіка лише легку симпатію, але вона швидко переросла у закоханість, хоч і дещо награну. Тепер Дмитро Іонич шукає зустрічі з красунею, щоб зізнатися їй у коханні і зробити пропозицію.

Катерина Іванівна, не сприйняла почуття чоловіка всерйоз, грубо посміялася за ним, а потім відштовхнула. Після цього вони рухаються кожен своєю дорогою, щоб через кілька років зустрітися знову. Катерина Іванівна таки вступає до консерваторії, але скоро розуміє, що не так вже талановита, щоб досягти чогось серйозного. Дмитро Іванович залишається в Диляже, наполегливо працює і незабаром відкриває свій кабінет.

За кілька років Катерина Іванівна розуміє, що даремно відмовила Дмитру Ионычу, адже тепер її серці пристань в особі доктора. А ось серце Старцева черствіє і відчуває тільки шляху наживи. В таких «обличчях» доля знову зводить героїв.

Перший крок в цей раз робить Катерина Іванівна. Вона приєднується до материному запрошення Старцева в гості. Іонич відправляється в гості, але без особливого ентузіазму. Він зустрічає Котика. Тепер це бліда, але красива і струнка жінка. Котиком її вже не назвеш: їй йде тільки «Катерина Іванівна». Наївне вираз обличчя стерла життя, зате манери стали несміливими і винуватими.

Катерина Іванівна робить комплімент Ионычу, хоча ми розуміємо, що її слова не відповідають дійсності. Перед Старцевим миготять кадри з минулого, він зізнається собі, що жінка йому подобається, але чогось почуттям не вистачає. Спогади про кохання викликають тільки відчуття незручності. Після гри на роялі він робить висновок: «А добре, що я на ній не одружився». Після слідував відверта розмова, який змусив кожного замислитися про своїх вчинках.

Більше Іонич не переступив поріг будинку Туркиных.