Аналіз вірша Некрасова «Лицар на годину»

Юні роки життя Миколи Некрасова не можна назвати безтурботними і щасливими. З самого народження він випробував жорстокість і злостивість власного батька, який тиранив не тільки прислуг, а всіх домашніх. Саме з цієї причини, юний Микола покинув батьківський дім досить рано і неодноразово був проклятий батьком.

Злобний чоловік позбавив свого сина всього можливого спадщини. Микола залишився без їжі і даху над головою. Саме в ті роки життя, Некрасов відчув всі жахи злиднів і бідності, які переживають прості люди. Тільки такий досвід допоміг йому стати сильним поетом, який писав свої віршовані роботи і присвячував їх простому селянинові.

Йшли роки, і Микола Олексійович почав розчаровуватися у своїй життєвій позиції. Він розумів, що його ідеї були самотніми серед жорстокого суспільства. Оточуючим було глибоко наплювати на змучених селян, і ніхто не реагував на ті крики душі, які чуються з віршованих робіт Некрасова. Він зрозумів, що його ідея схожа на утопію.

Вже у зрілому віці поет складає вірш «Лицар на годину» і намагається зрозуміти, чому ж став зраджувати ту ідею, яка так сильно хвилювала його в юності.

Початок вірша вводить читача в оману. Невже з-під творчого пера Миколи Олексійовича вийшло настільки рідкісне творіння, присвячене пейзажної лірики?

Проте, вчитуючись у подальші рядки, відчуваються ті емоції, ті переживання автора, які переповнюють його душу. Виявляється, совість поета не дає йому мирно жити. Спогади про родове помістя, про могилі матері приводить його до тями.

Поет знову чує її слова про те, що для людини найвищою цінністю є свобода і незалежність. Автор кається, адже зійшов з правильного шляху і поринув у світ низьких і мізерних пристрастей. Він просить у Всевишнього зустрічі з рідною мамою. Він хоче попросити вибачення, покаятися за скоєні гріхи. Спілкування з матір’ю допоможе йому набратися натхнення, бажання йти вперед. Адже за довгі роки спокою і тиші він розучився ризикувати, йти проти всіх зі своєї безнадійної ідеєю. Але, найбільше він кається з-за того, що не зміг уберегти любов до єдиній жінці.

Саме з цієї причини, Некрасов готовий пожертвувати своїм життям, зробити своє існування не марним.

Дане літературне творіння писалося протягом двох років. Микола Олексійович неодноразово перечитував його рядки і обмірковував написане.

У першій частині поет відчуває презирство до самого себе, до своїх вчинків. Такі нічні роздуми позбавили поета всіх життєвих сил. Він називає себе лицарем на годину. Адже благі вчинки витають тільки лише в думках автора, який бажає ніжитися в ліжку і здійснювати чергову подорож по нічних роздумів.