Чого вчить оповідання Платонова «Юшка»?

«Юшка» – розповідь Андрія Платонова про помічника коваля, всю свою недовгу і важке життя терпящем нападки від оточуючих за те, що він не схожий на них, беззлобен, чистий і наївний. Автор зображує перед нами не кожного окремого городянина, а начебто загальний збірний образ населення, особливістю якого є злість і агресія, відсутність співчуття і милосердя.

Юшка – виснажений роботою і хворобою чоловік сорока років. День у день він виконує самі різноманітні доручення: носить воду, вугілля і пісок, притримує щипцями розпечене до червоного залізо, роздмухує міхами горно. Можна сказати, що помічник коваля виконує чорну і невдячну роботу, за яку отримує незначну оплату, за рік набирається всього-то сто рублів.

Всі зароблені гроші він дбайливо складає, відмовляючи собі у всі: не п’є чаю з цукром, не купує новий одяг, носить лахміття, влітку ходить без взуття. Для чого він так економить? Виявляється, Юшка допомагає сирітку, своєї прийомної дочки, герой сподівається, що вона отримає освіту лікаря і виросте достойною людиною. Своє становище він не вважає принизливим, навпаки, Юшка впевнений, що люди його люблять, просто по дурості не знають, як висловити ці почуття. Він бачить себе рівним їм, адже всі люди народилися з метою жити на цьому світі. Правда, це його переконання не поділяє підпилий перехожий. Сильно штовхнувши Юшку в хвору груди, він позбавляє життя цього лагідного людини. У Юшки пішла горлом кров. Він довго лежав у пилюці. Так і закінчилося життя доброго Юшки, так і не понятого і не прийнятого людьми.

Для чого ж Платонов пише ця розповідь? Чого він хоче навчити нас, своїх читачів? Напевно, показує, що треба бути добрішими і терпиміше один до одного. Автор занурює нас в життя Юшки, дає можливість разом з ним пройти важкий життєвий шлях, відчути. І, безсумнівно, отримати неоціненний досвід.

Андрій Платонов пропонує читачам боротьбу відомих начал: добра і зла. В оповіданні «Юшка», як у чарівній казці, добро все-таки перемагає. Головний герой – носій добра, а все навколишнє населення містечка – зло.

Юшка всім своїм існуванням допомагає зрозуміти, як потрібно любити: не вимагаючи нічого натомість, чисто, відкрито, всією душею. Тільки так можна здобути перемогу над злом.

Крім цього, розповідь вчить терпінню, вмінню прощати будь-які образи, навіть найважчі, які, здавалося б, просто неможливо забути. І головний герой Платонова володіє всіма названими якостями.

Юшка не помічає злоби і агресії людей, він не черствіє душею, не замикається в собі. Чоловік залишається самим собою: добрим, щирим, справжнім. Після його смерті люди, звичайно, багато чого зрозуміли і усвідомили, їм стало не вистачати Юшки. Виявляється, людина, над яким вони сміялися, а часом навіть били, був правий у своїх переконаннях. Благородну справу Юшки продовжує його прийомна дочка. Вона залишається в тому містечку, де довели до смерті її названого батька, і допомагає людям, хворим на сухоти.