Твір-опис за картиною А. А. Пластова «Вітя-подпасок»

А. А. Пластів написав картину «Вітя-подпасок» в 1951 році. Дана робота була виконана олією. Пластів вважав, що красу треба бачити щогодини, побачивши її, людина заряджається новими силами, яких вистачить і на роботу, і на сім’ю, і на самі сміливі вчинки. Художник написав більшість своїх картин на сільську тематику. Він хотів передати через прості пейзажі красу живопису, що у нього чудово виходило!

На передньому плані ми бачимо Вітю, який допомагає пастухові пасти велике стадо, але так як часто пастух засинає під деревом або відволікається на розмови з іншими пастухами, то вся відповідальність за стадо переноситься на підпаском.

Хлопчик, дванадцяти років, одягнений у просту сільську одяг, на голові в нього шапка-вушанка. Сорочка, розкрита на грудях, надає його образу російський колорит – «душа нарозхрист». Волосся хлопчика світлі, як пшениця, і недбало визирають з-під шапки клаптиками. Він дивиться вдалину, зовсім відвернуть від стада, можливо, його покликав пастух і він обернувся на його прохання.

Робота хлопчика вимагає сили волі, щоб змусити себе встати з світанком, не тільки стежити за тваринами, але і вміти контролювати їх. Поруч з хлопчиком пес, лижущий його руку, виявляє свою ласку і повагу до подпаску.

Художник зобразив поле у всій красі і натуральності, кожен колосок промальований і виділяється із загальної жовтої маси. Де-не-де проглядають зелені рослини, як символ нового життя в засохлою траві.

На задньому плані стадо, за яким наглядає хлопчик. Так і кози і вівці, і корови. Тварин багато і вони рівномірно розподілилися по полю, щоб поласувати травичкою і перепочити.

Небо зображено глибоким і синім. Сонце зайшло за горизонт, а напівпрозора місяць освітлює поле. Здається, що прохолодний вечір і огорнув холодком околиці села. Вітя зараз буде збирати стадо і вести назад у хлів. Десь далеко, загасли багаття, пустивши свою серпанок.

Дивишся на картину, і ніби відчуваєш цей запах, чуєш мукання корів і дзвінкий голос Віті. Видно, що, незважаючи на свій вік, хлопчик серйозний і відповідальний, добре впорався зі своїм завданням. Вдома його чекає смачна вечеря і м’яка постіль.

Художник намалював картину в теплих тонах, щоб показати всю красу пейзажів російських сіл, красу повсякденних миттєвостей. Видно і широту полів, любов до тварин, гармонію людини з природою та тваринним світом.