Аналіз вірша Державіна «Задума»

Вірш «Задума Р. Державін написав у 1807 році. В цей час він вже перебував у відставці, був «звільнений від усіх справ держави». Жив у маєтку Званка і повністю присвятив себе творчості. Після того, як Гаврило Романович відійшов від державної суєти, часу, щоб подумати було предостатньо. На початку 90-х померла його перша дружина і хоч поет одружився вдруге, перша любов залишалася в його серці. Всі ці обставини стали причиною появи нових інтимної лірики нових тем у творчості Державіна.

Тема вірша «Задума» – роздуми про минуле веселощі і кохання, самотність. Автор виражає внутрішній стан людини, який прожив більше половини життя, переніс втрати, і тепер перебирає в думках минулі події. Державін р. показує і силу любові, яка не втрачається з плином часу.

З перших рядків читач знайомиться з ліричним героєм, який в задумі «міряє простір» кроками. Настрій його похмуре, а думки суперечливі. Оповитий самотністю, він шукає людський слід на піску, але ж в наступній сходинці заявляє, що не чекає від людей допомоги. Ліричному герою смутно і він робить висновок, що коли проходить веселощі, нами володіє смуток і накопичене зло. В унісон його емоційному стану «кричать долини, ріки, пагорби».

В останніх рядках ліричний герой пояснює причину свого смутку – любов. Від цього почуття він не може сховатися ні в пустелях, в нетрях. Любов приходить розмовляти з героєм у його мріях, викликаючи смуток і задума. Образ ліричного героя і сам поет – єдине ціле. Тільки знаючи біографію поета можна здогадатися, чому він так говорить про світле почуття.

Виразити внутрішній стан авторові допомагають художні засоби, серед яких переважають метафори («смуток володіє нами», «злий внутрішніх друк на взорах всякий чтет», «думається мені, кричать долини, ріки, пагорби», «яким вогнем мій дух і чувствия жегомы»). Поет олюднює любов, показуючи, таким чином, яку роль відіграє в його житті це почуття. Епітети у вірші не відрізняються оригінальністю («широкі кроки», «дражайшие очі», «похмурі нетрі», «мрії сумні»), але їх завдання – не прикрасити твір, а висловити почуття автора. І з цим завданням вони справляються відмінно.

Для того, щоб передати свої почуття, Державін Р. звертається до класичної форми сонета (2 перших куплету – катрени, останні – терцеты). Рима у перших двох строфах перехресна, в терцетах – паралельна. В останні рядки терцетов римуються між собою. Віршований розмір – ямб з пиррихием. Інтонація вірша спокійна, висловлює задума і лише один раз вона переривається вигуками «на Жаль!».

Вірш «Задума» – сповідь людини, який бачив багато на життєвому шляху, який втратив любов, але все також розмовляє з нею в мріях. Сповідь лаконічна, але відкривши завісу особистого життя Р. Державіна, можна побачити скільки почуттів таїться між рядками твору.