Може бути невірним благородне серце?

Благородство і невірність – це абсолютно протилежні поняття. Але це тільки на перший погляд. Як і в повсякденності, крім білого і чорного є ще і сірий колір. Людина з благородним серцем по суті – ідеальний, а таких не існує. Адже він жертвує всім заради інших, живе не тільки для себе, вірний своїм принципам та обов’язку. А неправильний – це той, хто зраджує свої принципи, погляди, ідеї інших людей.

Але як можуть поєднуватися благородство і невірність? Досить просто. У сильної духом людини, що відрізняється пожертвою, можуть вмить впасти погляди в силу яких-небудь певних обставин: його вчинки не взяли в суспільстві або коли особистість усвідомила, що всі пориви душі були безглузді. Але ці ситуації психологічно дуже складні. Якщо особа володіла таким моральним якістю, то вона впорається з усіма негараздами і через невірність знову прийде до шляхетності.

Людина з благородним серцем, який зрадив іншої людини або свої принципи, прагне очистити свою душу. Йому потрібно тільки усвідомити свої помилки.

У літературі ми зустрічаємо два типи благородних сердець: ті, що здатні на зраду і ті, які залишаються вірними своїм принципам до кінця. У романі «Євгеній Онєгін» Тетяна Ларіна пронесла щире почуття любові через усі роки, а коли молодий чоловік нарешті відповів на її душевні пориви, вона йому відмовила. Дівчина не змогла зрадити чоловіка, хоч і не відчувала до нього міцних почуттів. Благородне серце Тетяни не змогло бути невірним. Пушкін переконує читачів, що таке високе душевне якість не сумісно з зрадою.

Протилежний випадок можна побачити в епопеї Л. Н. Толстого «Війна і мир». Наташа Ростова, яка дала слово Андрію Болконскому, хоче бігти з Анатолієм Курагиным. Вона геть забула всі свої обіцянки і клятви. З одного боку, це можна розцінити як зраду, але читач цього не робить, адже потім розкривається благородство Наташі, і її можна виправдати.

Класики російської та зарубіжної літератури твердять в один голос, що благородне серце не може бути невірним. З їх точки зору, благородство – це вища якість, до якого слід прагнути. А невірністю можна перекреслити всі кращі моральні якості і впасти в очах інших людей. Але гідність героя не дозволить цьому статися.