Яке призначення художника?

Художник – людина з особливим поглядом. На навколишню дійсність він дивиться зовсім інакше, ніж ми, прості і далекі від мистецтва люди. Напівзруйнований будиночок на березі річки під пензлем творця перетворюється в руїни казкового теремка, нічим не примітна дівчина – в грецьку богиню. Художник служить прекрасного, він показує нам, стороннім спостерігачам, як гарний цей світ, варто лише уважніше придивитися.

Правда, не всі живописці використовують свій дар за призначенням. Багато перетворюють мистецтво, ремесло для отримання матеріальної винагороди. Такого художника ми зустрічаємо в одній з петербурзьких повістей Миколи Васильовича Гоголя «Портрет». Молодий митець, Чартков, живе бідно, але при цьому віддано служить мистецтву. Щоправда, такий стан справ його не влаштовує, він хоче розбагатіти. Чартков нетерплячий, ця риса в кінцевому підсумку його і погубить. Одного разу молодий чоловік купує портрет, рамки якого виявляє велику суму грошей. З цього моменту для живописця починається нове життя. Тепер він модний художник, який пише на замовлення, його знають усі, він добився всього, чого хотів. Ось тільки талант Чарткова з кожним днем вмирає. Талановиті роботи інших товаришів викликають у молодій людині заздрість, він розуміє, що міг би стати одним з них, але обрав інший шлях. Чартков продає свій талант, він не виконав свого вищого призначення.

Служіння красі присвячує своє життя і інший молодий художник, якого ми зустрічаємо також у творчості Гоголя, у ще однієї його петербурзької повісті – «Невський проспект».

Піскарьов – бідний простодушний хлопець, приятель Пирогів навіть кличе його простаком. Але художник не ображається на таку характеристику, він добрий і сором’язливий. Молодий чоловік любить свою справу і має справжній талант. І нехай він бідний, його таке становище анітрохи не бентежить, Піскарьов працьовитий і вважає, що може насолоджуватися творчістю і скромно жити. Правда, жорстока дійсність вривається в життя цього доброго мрійника. Зустрівши надзвичайно краси дівчину, Піскарьов набирається сміливості і проводжає її. Але як же гірко розчарування – чарівна брюнетка на ділі виявляється мешканкою публічного будинку. Як жорстоко, як це нестерпно усвідомлювати. Мрійливий художник не може впоратися з реальністю, він намагається умовити дівчину одуматися, але брюнетка просто висміює молодої людини. Життя втрачає сенс. Піскарьов закінчує життя самогубством.

Таким чином, ми можемо говорити, що художник має вищу призначення: він показує людям красу навколишнього світу, все те прекрасне, що в ньому є. Талант не потребує матеріальної винагороди. Художник творить на благо людей.