Історичний твір 1157-1174

1157 – 1174 рр .. – час правління у Володимирі, Суздалі і Ростові князя Андрія Юрійовича Боголюбського. Цей князь прагнув до піднесення Північно-Східної Русі і встановлення контролю над іншими руськими землями. Його діяльність повністю відповідала междоусобному духу епохи.

Андрій був сином Юрія Долгорукого. Після смерті батька в 1157 р. він прийняв князювання у Суздалі і Ростові. Своєю резиденцією новий князь вибрав невелике містечко Володимир і відразу ж приступив до масштабного будівництва. Грандіозні (насамперед, церковні споруди мали великий вплив на розвиток міста. Володимир стає одним з найкрасивіших і найбагатших міст Стародавньої Русі.

Андрій Боголюбський став одним з перших російських “самодержців”. Він відкрито виступив проти давньоруського “лествичного порядку”, не виділивши своїм братам ні однієї волості. Андрій ігнорував боярство і не радився з ним у прийнятті важливих рішень.

За Андрія Північно-Східна Русь набирає все більшу силу і могутність. У 1164 р. князь робить вдалий похід проти Волзької Булгарії.

Проте справою всього свого життя Андрій Боголюбський вважав боротьбу з Новгородом і Києвом. Він мріяв підкорити собі “вільний” і найдавніший міста, змусити їх визнати верховенство Володимира.

Протистояння з Новгородом почалося в 1158 р. Андрій наполегливо призначав новгородським князем Святослава Мстиславовича. У 1168 р. новгородці збунтувалися. Андрій спустошив околиці міста, але взяти його не зміг. Змучені облогою новгородці все ж здалися і погодилися прийняти своїм князем запропонованого Андеем Рюрика Ростиславовича.

У 1168 р. Андрій Боголюбський починає війну проти Києва, де княжив його старий ворог – Мстислав Ізяславич. Мстислав походив з роду Володимиро-Волинських князів. Він воював ще з Юрієм Долгоруким і продовжив боротьбу з Андрієм. Мстислав був одним з основних противників Боголюбського. Він кілька разів займав Київ, здійснював успішні походи проти половців. В цілому, Мстислав Ізяславович був другий за величиною фігурою після Андрія Боголюбського.

Військо під командуванням сина Андрія увірвалося в місто і піддав його жорстокому розграбуванню. Вперше в історії Києва, який вважається “матір’ю міст руських”, був настільки принижений. Він втратив своє первинне значення. Більша частина Києва була спалена, багато жителів загинули або були відведені в полон. Андрій відправив княжити в Києві свого брата Гліба.

Боротьба Андрія Боголюбського з Ростиславичами тривала. Загострення конфлікту сприяв жорстокий і деспотичний характер Андрія. Він ніколи не йшов на компроміси і наполягав на визнанні усіма князями власних рішень.

У 1171 р. помер княжив у Києві Гліб. Андрію донесли, що він загинув не своєю смертю. Володимирський князь почав збирати з усіх підвладних земель величезне військо. Всього в поході на Київ взяло участь близько двадцяти князів. Грандіозний похід закінчився нічим. Військо більше двох місяців простояло під Вишгородом. Після звістки про підхід до Ростиславичам підкріплення почалася масова втеча.

Жорстокість і єдиновладний стиль правління Андрія Боголюбського призвели до виникнення змови. У червні 1175 р. змовники проникли в спальню князя і жорстоко розправилися з ним.

Князювання Андрія Боголюбського стало важливим періодом у розвитку Давньоруської держави. При ньому значно піднялася Північно-Східна Русь, у якій виник новий центр – Володимир. У той же час остаточно втратила було могутність Київська земля. Феодальна роздробленість ще більше посилилася.