Фантастика і гротеск у романі «Ми»

У романі радянського письменника Євгена Замятіна «Ми» фантастика і гротеск пов’язані з образом суспільства майбутнього. В Єдиній державі техніки, розуму і логіки все строго підпорядковано порядку, почуття ж просто виключені, навіть найголовніше, що дає життя – любов. Ці світлі емоції замінені талонами на задоволення звичайних фізіологічних потреб один раз в три дні.

Громадяни Держави підкоряються всім встановленим правилам, а виключення і відхилення від норми відразу ж супроводжуються доносами. Талант, дар і творчість – вороги, які повинні бути знищені, знищені дощенту. Бунтарів тут відразу піддають лікуванню – хірургічної операції з видалення навіть найменших зачатків фантазії.

В Єдиній Державі все доведено до абсурду. Відчуття щастя підкоряється строгому регламенту. Всі рівні, ходять в уніформі, і вони щасливі і не намагається нічого змінити.

А адже це навіть не життя, а жалюгідне подобу. Сервіс скрижаль дає чіткий розклад: всі жителі в один час встають, харчуються, йдуть на роботу і повертаються з неї. Проживання у прозорих будинках, де навіть немає місця для особистого простору – це не просто обмеження людських прав, це їх обнулення. Немає понять батьківства і материнства, немає сім’ї – того головного інституту суспільства, на якому будується абсолютно все.

В антиутопії Євген Замятін зображує те, як можна перетворити людину на слухняного робота, виконує все точно і покірно, якими б безглуздими не були ці вимоги і правила. Фантастичний той факт, що це всіх влаштовує, ніхто не бунтує і не нарікає. Для мешканців це ідеальне держава, в якій не потрібно приймати жодних рішень, а думка правителя Благодійника є істиною в останній інстанції. Абсурдні вибори голови, кандидатура одна, як такого вибору зовсім немає. Але нікого це не турбує, ось у чому вся суть. У Держави вийшло досягти страшного – вбити душу. У мешканців немає імен. Їх відрізняє лише порядковий номер. В іншому ж вони однакові бездушні машини, що живуть на користь правителя.

І навіть відродження оповідача Д-503 сприймається як справжня катастрофа. Знайти душу, навчитися відчувати і любити, відчувати емоції, ревнощі – це дуже погано. Це потрібно негайно лікувати.

Опинившись в числі бунтарів і революціонерів, головний герой відчуває себе некомфортно, він звик підкорятися і йому не подобається нова роль. Куди простіше і зрозуміліше жити, як раніше. Немає хвилювань і переживань, не потрібно ні про що турбуватися, за тебе все давно вирішили. І він знову повертається в цей звичний уклад і світ. І з легким серцем стежить за тим, як страчують його кохану. Йому немає до цього справи. Він вилікуваний.

Євген Замятін написаний надзвичайно талановитий фантастичний роман, в якому через форму гротеску показав до чого можна прийти на шляху будівництва «щасливого майбутнього».