Аналіз епізоду «Смерть Фролова» (по роману Фадєєва «Розгром»)

Твори про революцію і громадянську війну носили різноплановий характер. Так, наприклад, Олександр Олександрович Фадєєв, підносить читачам образи нової літератури, героїв революції, здатних на високі вчинки. Автор дає розуміння духовних цінностей в іншому ключі, висуваючи на перший план вірність і борг. Так і в його знаменитому романі «Розгром» гуманізм йде рука об руку з почуттям громадянськості і патріотизму.

Фадєєв на сторінках свого твору робить головний акцент на тому, що для досягнення вищої мети можливі будь-які засоби, і вони будуть виправдані. У цьому контексті яскравий і показовий образ командира загону Левінсона. Ця людина володіє рисами чудового психолога, хитрий і далекоглядний. Він вміє спілкуватися з людьми, володіє правильною тактикою.

Левінсон йде на жорстокі вчинки заради спільної справи, заради всіх підвладних йому партизан. І таких показових моментів в романі кілька: конфіскація єдиною свинки у старого корейця і обречение сім’ї на голодну смерть, наказ про отруєння смертельно пораненого Фролова. У цей важкий час людям доводилося придушувати внутрішні почуття і думки, підпорядковувати всі пориви в один загальний. Цей борг найчастіше калічив душі, робив людей черствими і байдужими.

Яскравим прикладом гуманізму у творі Фадєєва є епізод смерті, а правильніше сказати, вбивства Фролова. Опис цього випадку багато в чому наштовхує на думку, що люди змінюються на фронті, вони вчаться не боятися смерті. Зустрічаючись з нею кожен день, загартовуєшся, стаєш твердіше, і тому на чаші терезів між вмираючим Фроловим і порятунком загону, Левінсон вибирає останнє. Він відмовляється залишити з вмираючим Фроловим Сташинського, ясно розуміючи, що цей вчинок може знищити всіх партизанів. Японці знайдуть загін. Краще одна смерть, ніж сотні.

Сташинського і Левінсона перш за все хвилює доля загону, а вже потім окремо взятої людини, який все одно помре, тому що надії на порятунок немає ніякої.

Мечик вважає цей вчинок нелюдським і негідним, але хіба він має право судити, адже на цьому юнака не лежить такий тягар відповідальності, як на командира?! І хоча юнак обурений і не може прийняти таке рішення, не вважає його вірним, все ж зберігає страшну таємницю отруєння.

Втім, всі вчинки Мечиками неоднозначні. Його обурило від рішення Левінсона щодо сім’ї корейця, він довго переживав цю ситуацію і згадував заплакане обличчя старого, благального не віднімати свиню, і в теж час разом з усіма їв м’ясо. Немає твердості в цьому молодій людині, яка ніколи до кінця він не був вірний своїм принципам. І легко може переступити через них, якщо це буде вигідно. А ось Левінсон вміє приймати важкі рішення, йому іншого вибору не залишається.

Перед смертю Фролов просить допомогти синові Федьку, який залишився на рудниках. Ця остання прохання вмираючої людини зворушує до сліз, до самої глибини душі. А герої реагують буденно, сприймають ці слова як належні, ще раз підтверджуючи, що люди змінюються, перебуваючи з дня у день пліч-о-пліч зі смертю, вони починають сприймати інакше.