Як ви розумієте словосполучення «блудний син»?

Діти поспішають покинути батьківське гніздо, щоб стати незалежними. Деякі молоді люди готові зовсім обірвати зв’язок з родиною, лише б відчути заповітну свободу. Такої людини іронічно або жартома називають «блудним сином».

Це стійке словосполучення походить від біблійної притчі, в якій розповідається про батька та його синів. Як-то молодший син попросив віддати йому його частку спадщини. Як тільки він її отримав, поїхав у місто, щоб жити безтурботним життям. Грошей надовго не вистачило і синові довелося повернутися додому з покаянням. Батько прийняв його і навіть влаштував на його честь бенкет. Прощення хлопець отримав за те, що визнав свою помилку і розкаявся.

Сьогодні семантика фразеологізму широка. «Блудним сином» називають не тільки кровного родича, але й будь-якої людини, який покинув сім’ю, друзів, колектив і навіть звичні заняття, а потім повернувся до цього. Звичайно ж, така людина повинна зрозуміти свої помилки.

Біблійний сюжет знайшов своє місце в російській літературі, до нього звертався не один майстер пера. Твори допоможуть краще зрозуміти сенс поєднання «Блудний син». Звернемося до повісті А. С. Пушкіна «Станційний доглядач». Оповідач згадує випадок, очевидцем якого він був. Якось чоловік проїжджав через якусь губернію (назва Олександр Сергійович не вказав), де зупинився випити чаю біля станційного доглядача Самсона Варина. Його увагу привернула картина із зображенням блудного сина. Оповідач був вражений красою дочки господаря Дуні. Подорожній був приємно здивований знайомством з цією сім’єю.

Через кілька років оповідачеві знову довелося проїжджати через цю губернію. Він заглянув у гості до Варіна, але на цей раз господар був мовчазний і непривітний. Виявилося, його Дуня втекла разом з молодим офіцером. Дівчина покинула батька, не подумавши, як ранить його серце. Через деякий час Самсон знайшов доньку. У квартирі він побачив прекрасно одягнену Дуню. Варина безжально виштовхали і він навіть не поговорив з дочкою. Дуня розкаялася, але сталося це пізно: батько вже помер.

Дуня – людина, якого можна назвати «блудним сином». Вона покинула батька, жила безробітні. Дівчина усвідомила свій вчинок, але, на відміну від притчі, повернутися в сім’ю і заспокоїти серце батька вона не встигла. Така розв’язка змушує замислитися над тим, які наслідки може мати рішення покинути рідний будинок, обірвати зв’язок з батьками.

У повісті Ст. Шукшина «Калина червона» знайомимося з Єгором Прокудиным. Чоловік відбув термін як злодій-рецидивіст, але твердо вирішив виправитися. Він одружився, влаштувався на роботу. Нове життя виявилося не так вже просто почати: Єгор то і справа давав собі волю в п’янках-танці. Згодом чоловік зміг упоратися собою. Як-то герой попросив дружину поїхати з ним до старої Куделихе. Виявилося, що це мати Єгора. Герой так і не знайшов сили зізнатися старенькій, що він – її син. Завершилася повість трагічно: Єгора важко поранили, вмираючи, він попросив Любу віддати накопичені їм гроші матері.

Єгор – теж «блудний син», він покинув матір, звичне життя заради легкої наживи, але розкаявся і повернувся, хоч, як і Дуня, – пізно.

Можна зробити висновок, що «блудний син» – це той, хто обриває всякий зв’язок з ким – або чим-небудь, а потім, розкаявшись, повертається. Наведені приклади показують, як важливо вчасно усвідомити свою помилку.