«Обломов» – короткий зміст (переказ)

В одному з будинків Петербурга, на Гороховій вулиці, жив Ілля Ілліч Обломов. Було йому тридцять два або тридцять три роки. Основним заняттям Обломова було лежання на дивані цілими днями. Цим він висловлював протест, тим, хто хотів його якось розворушити. Слуга Іллі Ілліча давно звик до такого ритму життя свого пана. Тому сам жив у такому ритмі. Звали слугу Захаром.

В один із днів в будинок до Обломову починають по черзі приїжджати його друзі. Вони кличуть його відсвяткувати перше травня в Екатерингофе. Спроби Волкова, Судьбинского, Пєнкіна витягнути Іллю Ілліча в світло залишаються безрезультатними. Обломов зайнятий своїми проблемами, але ніхто не хоче його слухати.

Проблеми Іллі Ілліча готовий з радістю вирішити Тарантьев, який давно поклав око на спадщину Обломова. Але Обломов чекає єдиної людини, який може йому допомогти. Цією людиною був Андрій Штольц – друг дитинства Іллі Ілліча.

Після цього Обломов переїжджає до столиці. Але петербурзька життя припала йому до душі, він ніяк не може адаприроваться до неї. Відчуваючи своє безсилля, Обломов знову лягає в ліжко. Його прикладу послідував і Захар. Обломов поступово засинає, а Захар йде в сусідній будинок поговорити зі слугами.

Іллі Іллічу сниться рідна Обломовка, місце, де пройшло його дитинство. Життя в Обломовке текла повільно і розмірено. Там їли, спали, обговорювали новини, що приходили туди з величезною затримкою. Пори року плавно змінювали один одного. Сни були продолженим реальності, а казки видавалися реальністю. У цьому сні Обломов міг жити вічно, але його несподівано перервав Андрій Штольц.

Андрій Штольц був родом з села Верхлево, коли воно було частиною Обломовки. Ріс у родині німця і російської. Варто відзначити, що Штольц був повною протилежністю Обломова. Андрій був дуже активним молодим людиною: «…знадобиться суспільству послати в Бельгію чи Англію агента посилають його; потрібно написати який-небудь проект або пристосувати нову ідею до справи — вибирають…».

Штольц намагається «розбудити» Обломова. Вони їздять по гостям, які відвідують різні заходи. Поступово частина енергії Штольца передалася Обломову. Він починає проявляти інтерес до подій, що піднімається рано вранці, пробує себе в літературі. Обломов змінюється на очах. В кінцевому підсумку Ілля Ілліч закохується в Ольгу Іллінську. Виявляється, це була змова Штольца та Іллінської. Вони намагаються підштовхнути Обломова до чогось раціональному.

В житті слуги Захара теж відбуваються зміни. Він бере в дружини просту жінку Анисью. Розуміє, що за будинком пана потрібно стежити, прибирати бруд і пил. За невеликий відрізок часу Онися приводить в повний порядок будинок Обломова.

Ці зміни в Обломові тривали не довго. Коли Штольц виїхав з Петербурга, Ілля Ілліч, не вміючи боротися з життєвими проблемами, боргами та іншими незручностями, під впливом Тарантьева переїжджає в іншу квартиру на Виборзькій стороні.

Згодом життєві труднощі приводять Обломова в будинок Гафії Пшеницыной. Цей будинок нагадав Іллі Іллічу рідну Обломовку. Поступово, оточивши Обломова турботою і створивши йому такий необхідний затишок, під управління Пшеницыной потрапляє все господарство Іллі Ілліча. Обломов знову поринув у свій солодкий сон.

Іноді він зустрічається з Ольгою Іллінській, яка остаточно розчарувалася в Обломові. Тим часом слуги починають шепотітися про швидке одруження Обломова та Іллінської. Такі чутки приводять у лють Іллю Ілліча. Він не готовий прийняти остаточне рішення і відмовитися від своєї «зручною» життя заради хвилюючих почуттів. Ольга вирішує остаточно розірвати відносини з Обломовим.

Так проходять дні за днями. Вже все господарство Обломова знаходиться під управлінням Мухоярова, брата Пшеницыной, а Іван Іванович остаточно заплутується в махінаціях останнього. Агафія Матвіївна продовжує створювати затишок для Обломова. Ілля Ілліч важко захворює.

Гарячка Обломова тривала близько року. Все це час Пшеницына доглядала за ним. В одну мить Агафія Матвіївна усвідомила, що любить Обломова. Навіть тоді, коли Штольц викрив аферу Мухоярова, Пшеницына відреклася від нього, не дивлячись на те, що боялась його.

Після цих подій Ольга Іллінська розуміє, що її почуття до Штольцу більше ніж просто дружба. Вони справляють весілля.

Через деякий час Андрій Штольц знову приїжджає до Обломову. Ілля Ілліч все живе в будинку Пшеницыной, там він знайшов свій куточок. У них з Агафією Матвіївною народився син Андрійко. Єдине, що попросив Обломов у Штольца – доглянути за Андрійком.

Через п’ять років Обломов вмирає. Штольцы забрали Андрійка до себе на виховання. Агафія Матвіївна присвятила своє життя синові.

А слуга Захар тепер просить милостиню…