Вірність і зрада в романі Толстого «Війна і світ»

Вірність – вічне поняття, що містить в собі глибокий сенс. Причому, трактувати однозначно його не вийде. Можна виділити кілька аспектів: відданість у любовних і дружніх стосунках, вірність Батьківщині, слідування внутрішнім принципам і переконанням.

І всі ці три напрямки віртуозно розкриває Лев Миколайович Толстой у своєму великому романі-епопеї «Війна і мир».

Почнемо з проблеми вірності і зради у любовних стосунках. Вона пов’язана, в першу чергу, з головною героїнею, Наташею Ростової.

Молода дівчина з перших сторінок роману викликає захоплення своєю невинністю і чистотою. Правда, варто все ж сказати, що панночка була надто легковажною. Що в кінцевому підсумку і зіграло з нею злий жарт.

Анатоль Курагин звернув увагу на юну особу. А Наташі це, звичайно, дуже лестило. Та й зовні він був привабливий. А що ще потрібно молодій дівчині? Вибираючи між мовчазною любов’ю Болконського та полум’яними промовами Анатоля Курагина, Наташа зупиняється на другому. Але ж вона вже дала обіцянку Андрію. Що ж робити? Дівчина зважується на зраду. Правда, духовну. І все ж це зрада. Дівчина навіть зважилася втекти з Анатолем. Добре, що її все ж вчасно зупинили.

Так що ж стало причиною такої поведінки Наталки? Я думаю, на це є дві підстави: по-перше, недосвідченість молодої дівчини, відсутність мудрості, яка приходить з роками, а, по-друге, сумнів у можливості спільного майбутнього з Андрієм.

Ростова занадто молода, щоб розуміти, які її чекають наслідки, зважся вона на цей крок – втекти з Курагиным. Дівчину рятує тільки випадок.

В рамках цього напряму хочеться відзначити також образ Елен Курагиной. Ця дама зовсім позбавлена яких би то не було моральних принципів і заборон. Тому таке поняття, як вірність їй зовсім не знайоме. На першому місці для Елен варто вигода, вона не дбає про почуття оточуючих її людей, їй набагато важливіше й дорожче те, що відчуває вона. Вийшовши заміж за П’єра Безухова, вона думала тільки про те, який його матеріальний достаток, а на те, що байдуже і холодне ставлення може поранити молодої людини, Елен було просто начхати! Такий союз не міг би протриматися довго, як, втім, і сталося.

Що стосується вірності громадянському обов’язку, то на сторінках роману постає людина, до мозку кісток відданий Батьківщині, – Кутузов. Його, здавалося б, помилкові рішення в кінцевому підсумку рятують країну від поразки.

Є і ще одна героїня, про яку треба неодмінно сказати, – Марія Болконська. Дівчина присвятила своє життя служінню батькові. Вона терпить багато: грубість і докори з його боку. Але все ж не відмовляється від свого боргу. Така її натура: чужі інтереси і бажання ставити вище своїх.

Зразком для наслідування була і сім’я Ростових. І важкі часи не змогли її надломити. Вони завжди і скрізь залишалися вірні своїм моральним принципам. Чого варто допомогу солдатам! Тяготи життя під час війни ніяк не позначилися на них і не змогли змінити їх характерів.