Аналіз глави 3 в другій частині першої книги роману Шолохова «Тихий Дон»

Основна частина роману–епопеї М. Шолохова присвячена опису козацтва, життя козаків на хуторі, їх побуту, звичаям і помислам.

Звичайно, у такий складний історичний період часу, козакам доводилося нелегко. Вони постійно були задіяні у військових діях. Не винятком є і головний герой – Григорій Мелехов.

Про його життя, про його сім’ю читач дізнається у другий частини третьої глави роману. Шолохов починає опис з появи в будинку Мелеховых молодої дружини Григорія – Наталії. Всі Мелеховы ставилися до дівчини з добротою і турботою. Навіть суворий батько Григорія частенько просив свою бабу не навантажувати Наталю надмірною роботою. Він ніколи не підвищував голос на свою невістку. Мати Григорія була згодна з Прокофьичем і щадила молоду господиню. Наташа була працьовитою і працьовиті. Вона не боялася тяжкої праці. Саме за це і отримала повагу до старших.

А ось її протилежністю була Дарина – дружина Петра. Вона постійно намагалася ухилитися від домашніх справ і залишитися в стороні. За це господар будинку – старший Мелехов називає молоду невістку «спорченой». Однак Дарина не сильно переживає з цього приводу. Вона завжди шукала розваг, радощів і веселощів.

У третьому розділі читач знайомиться з тяжкими переживаннями головного героя. Адже насправді Григорій пестить свою дружину Наталю не по любові, а за обов’язки. В його думках живе образ світлої Аксіньі, який не залишає голови козака ні на одну хвилину.

Григорій постійно порівнює двох жінок і Ксенія завойовує першість в ласці і ніжності. Зустрівши кохану на вулиці, Мелехов намагається якомога швидше піти в сторону, щоб не стикатися з ласкавим поглядом «Аксютки». Він не може дивитися на те, як його Аксінья гуляє зі своїм чоловіком. Ревнощі переповнює душу.

Астахова відчуває не менш жахливі почуття. Вона, пестячи свого чоловіка, тихо ненавидить його за грубість, за побиття, за все. Не любить дівчина Степана, а живе з ним тільки через безвихідного становища.

Наталя ж, не може витримувати сторонньої любові чоловіка. Вона частенько тікає в сарай, стискається в калачик і плаче. Змучена героїня замикається в собі і тим самим провокує Григорія на довгоочікуване зближення з Ксенією.

Дана глава так і не дасть читачеві відповідь на питання про те, з ким же все-таки залишиться Григорій, кого з дівчат обере, кого віддасть перевагу? За приметкам автора зрозуміло, що не тільки в сім’ї Мелеховых творилися такі переживання, такі муки і страждання. Під дахом кожного будинку була свої сумна історія.

Закінчується глава зміною сюжетної лінії. Попереду війна – революція. Навіть опис природи попереджає читача про те, що настають страшні зміни, які спричинять за собою гіркі наслідки.