У чому сенс назви комедії Фонвізіна «Недоросль»?

У чому сенс назви комедії Фонвізіна «Недоросль»? Щоб відповісти на це питання, спочатку звернемося до словника. За визначенням ясно, що недоросток – це не досяг повноліття юнак дворянського походження в 18 столітті. Однак автор мав на увазі не тільки це. Суть криється в самій особистості головного героя – Митрофанушки.

Це молодик 16 років, який звик до опіки і любові інших настільки, що сприймає турботу про себе, як належне. Його мати, пані Простакова надмірно проявляє любов до сина – у всьому потурає, раскармливает, замовляє тільки кращу одяг. Власне, з цього і починається сама комедія: Митрофану пошили каптан, але Простакова незадоволена, що він йому ніби як не за розміром. Вона влаштовує майже скандал, тому що впевнена, що її син заслуговує мати все найкраще, і ніяк інакше.

Однак сам Митрофан таку турботу сприймає зневажливо і часто грубить матері, як і всім іншим членам родини. Герой дурнуватий і простуватий, але не позбавлений життєвої хитрощі. Перед тими, хто має владу, він здатний прогинатися. Але коли вони позбавляються влади, як це стало з його матір’ю, він змінює своє ставлення на нечемне.

Хто ж винен у тому, що Митрофанушка зростає грубим, дурним і самовдоволеним людиною? Автор натякає нам на те, що винні так звані вихователі (мати, нянька, вчителі), які дозволяли йому. Фонвізін бачить в цьому велику проблему. Не даремно адже герой не проста людина, а дворянин, а значить і майбутній кріпосник. Чи варто очікувати від такого підлітка, що він буде справедливо керувати своїм маєтком? Звичайно, немає. Адже саме з таких самодурів виростають деспоти.

Таким чином, чином Митрофана автор вніс інший сенс в значення слова «недоросль». Це дурний, злий хлопець-недоучка. Тому що вчитися герою зовсім не хотілося. Його фраза «Не хочу вчитися, а хочу женитися» точно характеризує його погляд на життя. Він хотів жити в своє задоволення, не обтяжуючи себе працею. І те, що в цьому йому потурали рідні, ще більше погіршило ситуацію.

В сім’ї герой не боявся висловити свою думку з будь-якого приводу. Так, свобода самовираження – це не погано, але в даному випадку дії Митрофана були звичайною нахабством, викликаної завищеною самооцінкою. Тоді як насправді він був не освічений і від природи не сметлив.

Образ Митрофана увійшов у список нарицательных імен. Адже в ньому впізнавали і зараз дізнаються багатьох підлітків. Незважаючи на століття, що відділяють нас від написання комедії «Недоросток», ми все ще не викорінили в суспільстві проблему шкідливого виховання учнів. Це твір буде залишатися актуальним до тих пір, поки серед нас будуть такі Митрофанушки. Якщо ви уважно придивіться до оточуючих людей, то, швидше за все, дізнаєтеся в ком-то такого підлітка, або ж Митрофанушка – це ви і є?

Денис Терентійович Фонвізін – талановитий російський письменник 18 століття, який дав світові не просто комедію «Недоросль», а залишив виховне послання всім своїм майбутнім читачам.