Твір-опис за картиною А. К. Саврасова «Зима»

А. К. Саврасов написав картину «Зима», перебуваючи у важкому моральному стані, після руйнування сімейного життя. Олексій часто перебував у стані алкогольного сп’яніння, у нього рідко виходило писати гідні картини. Точного року написання картини не встановлено, у період з кінця 1870-х до початку 1880-х років. Зараз картина перебуває в Російському Музеї.

На цій незвичайній картині, центральний план займає небо, що не характерно для жанрових пейзажів. Але саме воно приковує погляд. Небо переважно в сірих тонах, ближче до обрію небо затягнули чорні хмари, немає жодного сонячного просвітку або блакитного хмаринки. Саме небо передає внутрішній стан художника, його темне царство в глибині душі. Воно заповнює більшу частину картини, своєю сірістю додаючи більшого гніту в цей і так нерадісний пейзаж.

Перед небом сніжне поле, яке намальовано не в традиційних білих тонах, а брудним, втоптаних. Чорні сухі чагарники як прикуті визирають з непримітного снігу. Навіть берези не роблять цей пейзаж радісним і свіжим. Вони наводять ще більшу тугу і смуток. Звичні білі стовбури – сірі з чорною верхівкою.

Галявину поділяє стежка, яка виглядає трохи розгалуженою. Ця доріжка – символ життя художника, поділ його життя на «до і після». За галявинкою, де закінчується стежка, ми бачимо річку, яка видається нейтральною, зовсім не виділяється із загальної сірої гами.

Картина намальована в темних тонах. Художнику здається, що майбутнього немає, і він назавжди залишиться у своїй самотності. Він занурений у свою драму: пережив смерть трьох дітей. Йому здається, що виходу немає, він буде жити в своїх терзаннях, що і підкреслюється композицією цієї картини.

Картина багато років зберігалася, не показувалася публіці, вона втратила свій колір, але, незважаючи на це, в картині залишилася душа і настрій спустошеного художника.

Геніальність картини полягає в своєму правдоподібність і повній відповідності з задумом. Дивлячись на картину, ми не думаємо про світле майбутнє, почуття смутку сковує і змушує згадувати тільки важкі періоди життя. Мета художника: викликати певні почуття і у Саврасова це вийшло. Хочеться співпереживати, співчувати художника.