Що таке щастя?

Як визначити, що таке щастя? За тлумаченням довідників, щастя — це стан, що відповідає максимальної задоволеності людини своїм життям, реалізації свого призначення. Щастя — це об’єкт вивчення в області філософії, психології та богослов’я. Але для людей, далеких від теоретизування, щастя — це трепетна синя птиця, зловити і утримати яку дуже важко.

Дійсно, відчуття щастя крихке, нестабільно. Але люди все одно прагнуть до нього, туманно уявляючи, що це таке. Вважаючи щастям багатство, досягають його і розчаровуються. І так погоня за щастям змінюється низкою розчарувань. І навіть сонце російської поезії А. С. Пушкін виніс приречене висновок про відсутність щастя на світі і утішився альтернативою йому спокоєм і волею. Але в листі Онєгіна до Тетяни ця «заміна щастя» визнається жахливою помилкою. Значить, щастя все-таки є, але воно, як правило, переживається митями. Не завжди людина усвідомлює, що він щасливий. І тільки втративши це стан, оцінює його по достоїнству.

Розуміння щастя часто суб’єктивно. Для одних — це матеріальні блага, для інших — мир і благополуччя в сім’ї, для третіх — взаємність у любові. А кому-то найдорожче власну творчість або наукові вишукування, і це теж щастя. Нерідко життєва ситуація визначає уявлення про цей феномен. Так, для ув’язненого омріяною метою є свобода, для студента — сесія, здана на «відмінно», для втомленого подорожнього — теплий дах над головою і постіль.

Мудрі люди вважають щастям відсутність нещастя. Дійсно, коли все в порядку, всі близькі люди здорові — це цінно. Але це, знову ж таки, говорить про недовговічності цього стану, тому що хвороби та втрата близьких неминучі.

Любов — найбільш гостре відчуття щастя, навіть якщо вона не взаємна. Це політ душі. Мабуть, це справжнє щастя, перед яким меркнуть і багатство, і п’ятірки за іспити та інші досягнення.

Звичайно, щасливий той, кому вдалося реалізувати себе. Можливість займатися улюбленою справою приносить людині величезне задоволення.

Підводячи підсумок, можна сказати, що життя людини багато можливостей відчувати себе щасливим. Тим не менш, кожному знайомий стан, коли після досягнення заповітної мети гостра радість змінюється смутком. Людині завжди чогось не вистачає. Кажуть, це туга за втраченим Раєм.