Що таке співчуття?

Співчуття — це небайдужість до страждань ближнього, здатність відчути його біль і готовність допомогти йому. Співчуття дається не всім і не відразу. Одні люди чуйні до чужого горя з дитинства, інші ж самі повинні пережити багато бід, щоб позбутися байдужості. Співчуття необхідно людині, щоб не замикатися у власній шкаралупі, мати готовність відгукнутися на заклик про допомогу.

Російська література наповнена прикладами співчуття.

В оповіданні Л. Н. Толстого «Кавказький ленник» російському офіцерові Жиліну співчуває Діна, татарська дівчинка. Вона потайки носить йому їжу, ризикуючи накликати на себе гнів батька, і врешті-решт допомагає бігти.

Розповідь А. В. Купріна «Чудесний доктор» — це історія спасіння доктором сім’ї Мерцаловых, що опинилася в скрутному становищі. Доктор діяв абсолютно безкорисливо, з жалю. Прощаючись, він тільки дав пораду главі сім’ї: ніколи не падати духом. Ця рада пам’ятали. Благородний вчинок доктора мав продовження. Григорій, самий молодший із Мерцаловых, виріс, вивчився, став банківським службовцям і намагався допомагати біднякам, пам’ятаючи про лагідні участю до їх родині лікаря.

У творі А. А. Лиханова «Голгофа» вахтерка тітка Груня вечорами обходить палати з пораненими, намагається полегшити їх долю. На питання опікуваного нею солдата Олексія, ніж він відплатить тітці Грунь за все, вона сердито відповіла, що якщо люди за все один з одним будуть розраховуватися, весь світ в магазин перетвориться. І далі розвинула думку: тоді і добро изничтожится. І ця проста неписьменна жінка абсолютно права. Ні про яке співчуття не було б і мови, якби всі люди за надання допомоги вимагали оплати. Це було б не співчуття чужому горю, не щире бажання допомогти, а угода «ти — мені, я — тобі».

Прикладів щирого співчуття вдосталь і в житті

Прояви співчуття різноманітні. Це і підібраний бездомний кошеня або лікування кинутої господарями хворої собаки. Це і збір грошей дитині на операцію за кордоном, волонтерська діяльність, пов’язана з опікою самотніх літніх людей. Це, нарешті, просто подвиги, коли з ризиком для власного життя рятує потопаючого або виносять із палаючого будинку переляканого малюка.

Так що ж означає співчуття? Воно означає готовність простягнути руку допомоги опинилася в біді людині, не роздумуючи про наслідки, без корисливих міркувань.