Аналіз вірша Некрасова «Їду чи вночі по темній вулиці…»

Вірш Н. Некрасова «Їду чи вночі по темній вулиці…» було створено в 1947 році і опублікована в «Современнике». У ньому поет поєднав традиції і новаторство, для того щоб показати важку долю простих російських людей і по-новому інтерпретувати образ «занепалої» жінки. Аналізований твір сильно вразило письменників-сучасників Некрасова. Про нього говорили Тургенєв, Бєлінський і Чернишевський, підкреслюючи, що в російській літературі з’явився ще один великий поет.

Тема твору – важке життя людей, що гинуть в нелюдських умовах; занепала жінка. Автор показує, як умови життя калічать долі людей, змушують їх робити вчинки, які суперечать моральним засадам.

У творі два центральних образу – чоловік, голова сім’ї, від імені якого ведеться мова і його дружина. На початку твору оповідач зізнається, що темний час доби та похмура погода малюють в його уяві один і той же образ – беззахисну жінку. Її він називає другом, «хворим і бездомним». Доля не шанувала жінку з дитинства: батько її відрізнявся поганим характером, часто піднімав руку на доньку, далі його «справу» продовжив чоловік. Коли героїня пішла від останнього, зустріла оповідача.

Нова сім’я жила бідно, так як чоловік хворів. Їх мучили холод і голод, а в будинку панувала похмура атмосфера. Жінка вийшла заміж, маючи дитину від першого шлюбу. В таких умовах дитина прожив не довго. Його смерть принесла не тільки скорбота, а й нову проблему: за що поховати малюка. Жінка бачила, що дружина не можна сподіватися через хворобу, тому зважилася на відчайдушний крок – продала своє тіло.

Чоловік не відразу здогадався, звідки «допомога», посилаючись на Бога і випадок. «Сумне признанье» було набагато пізніше, викликавши похмурість і злість у чоловіка. З останньої строфи дізнаємося, що жінка пішла і від цього чоловіка. Його ж злість згасла, він переживає за дружину, здогадуючись, що її ніхто не захистить. Коли перші емоції вщухають, чоловік розуміє, що винна не жінка, а обставини і ті, хто їх створює. Саме в їх адресу надсилаються прокляття, марно замирающие в серце героя. Остання строфа висловлює думку самого Н. Некрасова з приводу описаної проблеми.

Вірш «Їду чи вночі по темній вулиці…» відноситься до сюжетної ліриці, тому головну роль у ньому відіграють події. Це пояснює, чому в ньому трохи художніх засобів. Ключову позицію займають епітети, які використовуються для створення портретів і пейзажних замальовок, саме з допомогою цього стежка створюється і підтримується похмурий настрій. Метафори і порівняння доповнюють лише кілька рядків. Також у творі використовуються народні фразеологізми («важка рука», «сльози лити», «випав на долю»), що наближає автора і читачів до народу.

Вірш складається з чотирьох куплетів з різною кількістю рядків. Поділ на куплети відповідає змісту. Рима у творі перехресна, віршовий розмір – пятистопный ямб.

Твір Н. Некрасова «Їду чи вночі по темній вулиці…» – нове віяння в осмисленні образу занепалої жінки, яке вплинуло на розвиток цієї теми в російській літературі.