Образ Агафены Большової у пєсі Островського «Свої люди – поквитаємось!»

П’єса Олександра Миколайовича Островського «Свої люди – поквитаємось!» містить у собі кілька жіночих образів. У драматичних творах часто характеристика образу персонажа передається за допомогою авторських ремарок або мови героїв. Островському вдалося показати читачам у своїх п’єсах купців, які володіють специфічною мовою. Вдумливий читач помічає, що саме елементи промови персонажів визначають особливості їх характеру.

Горпина Кондратьєва Большова є типовим представником дружини купця. Вона не отримала належної освіти, але вважає себе досить важливою персоною в суспільстві. Героїня п’єси Островського веде спокійне, але примітивну життя. Вона не намагається привнести різноманітність у своє життя. Живе дружина купця лише побутовими проблемами. У сцені, де Горпина Кіндратівна свариться зі своєю дочкою Липочкой, вона обмінюється невтішними репліками з нею. Після сварки дружина купця дає обіцянку про купівлю браслетів з смарагдами, лише б її дочка не плакала. На цьому сварка між матір’ю і дочкою завершується. Дочка Горпини Кіндратівни не відчуває до неї ніякої поваги.

Купецька сім’я зображена Островським з елементами комічності. Мова Горпини Кіндратівни наповнена нотками народнопоэтической стихії. Вона проста, але не має доброго освіти. Героїня скромна, на відміну від своєї дочки. У деяких епізодах п’єси вона вірно оцінює свою освіченість. В епізоді, де жінка обговорює майбутнього зятя, вона каже, що не знає, про що вона буде говорити з освіченою людиною, так сама Горпина Кіндратівна не змогла отримати ніякої освіти. За своїм походженням Горпина Кіндратівна – селянка. За щасливим обставині, наживши капітал, вони з чоловіком стали купцями.

Героїня чесна. Вона каже свасі про те, що великого приданого за дочкою не буде. Жінка любить свою дочку, часто намагається догодити їй. Однак дочка все одно звинувачує своїх батьків в самодурстві і погане поводження до неї. І хоча Горпина Кіндратівна намагається здаватися вимогливою матір’ю, насправді вона не має ніякого впливу на власну доньку. В особливо складних і тяжких обставин героїня звертається до свого чоловіка. Якщо відбувається сварка між матір’ю і дочкою, то саме Горпина Кіндратівна починає просити вибачення у Липочки, навіть якщо винна не вона. За те, що Липочка і її чоловік, прикажчик Подхалюзин, не погоджуються рятувати її чоловіка і батька Олімпіади, з боргової в’язниці, Горпина Кіндратівна називає свою дочку безпутної і обіцяє їй прокляття.

Залишившись одна, без чоловіка, Горпина Кіндратівна Большова відчуває себе самотньо. Стосунки з дочкою до кінця п’єси лише підсилюють її почуття самотності. Таким чином, перед нами персонаж, який любить свою родину, але не знає, як спілкуватися з ними. Дружина купця любить свою дочку, і не може винести того, що її дочка плаче. Вона завжди просить вибачення у Олімпіади Большової за кожну сварку. До кінця п’єси жінка залишається зовсім одна.