Образ Савелія Кузьмича Цуценят-Безделина (по романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»)

Геній російської літератури Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін створив справжній шедевр сатири – роман «Історія одного міста». Образи твору гротескні, але мають своїх реальних прототипів. У них вгадуються відомі історичні особистості Росії. Пародії були настільки явними, що не залишали сумнівів у зв’язку з оригіналом, незважаючи на фантастичність деяких героїв. Сатира проявляється у всіх портретних характеристиках персонажів. Зовнішність дуже добре відображає внутрішню сутність.

Всі міські начальники відповідають назві міста – Глупов. Савелій Кузьмич Цуценят-Безделин є двадцять третім глуповским управителем. Подейкували, що він з’явився в місті з метою передати губернатору собак, породи, але затримався тут надовго. Друга версія – він приїхав в місто по торгових справах батька. Любов до полювання і собакам звела його із колишнім градоначальником. Вони швидко стали друзями. Так безызвестный раніше людина стала важливим громадянином міста Глупова. Тому після того, як з городничим трапилося нещастя, його «крісло» перейшло до Савелія Кузьмичу Цуценят-Безделину. Ось як легко можна було стати начальником міста Глупова.

Новий городничий мав приємну зовнішність і м’який характер. Основні відмінні риси: високий зріст, біляве волосся, мила усмішка. Здавалося, жодна думка не могла затьмарити його усміхнене личко. Він легко брався за нові справи, але так само легко забував про них. Його безтурботність гармоніювала із зовнішністю. Ось як за допомогою тонкої іронії письменник змальовує цього персонажа.

Савелій Кузьмич Цуценят-Безделин не приділяв належної уваги проблемам міста. Проте у нього було хобі, що поглинає майже весь робочий час – споруда псарней і збільшення кількості собак. У цій справі міський начальник сильно досяг успіху.

Незабаром в Глупове собак стало не менше, ніж жителів. Однак Савелій Кузьмич не зупинявся і продовжував діяльність в тому ж напрямку.

У той час як більшість громадських місць перебували у вкрай занедбаному стані. Вже не було ні одного цілого паркану, а фасади будівель вкрилися товстим шаром бруду. На прохання це виправити градоначальник позитивно реагував. Він завжди обіцяв приділити увагу всім міським проблем, але потім забував про це.

Поступово Глупов став більше схожим на собачий розплідник, ніж на місто людей. Звідусіль чувся розпачливий гавкіт гуляють собак. Вони лежали на жахливо брудних мостових, тинялися по вулицях. Розвалюхи-псарні красувалися замість міських закладів. Люди вже не відчували себе затишно в Глупове.

Одного разу собак стало так багато, що місто перестав їх всіх вміщати. І сталася дивна штука – собаки зникли, а разом з ними зник і градоначальник Савелій Кузьмич. Як таке могло статися? Це залишилося нерозкритою таємницею. Настала незвична тиша і спокій. Місто зачаївся в очікуванні наступного глуповского градоначальника. Яким він буде?