Образ Степки-телепня у романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

Роман Салтикова-Щедріна «Господа Головльови» – мозаїка з типових образів поміщиків того часу. Одним з центральних героїв є Степан Володимирович Головльов. Він дворянин за походженням, народжений в родині владної поміщиці Аріни Петрівни і легковажну поміщика Володимира Михайловича.

Цей персонаж – старший син сімейства Головлевых. Всього ж було троє синів та одна дочка.

Степан дуже скидався на батька, був таким же пустуном. Володимир Михайлович бачив у старшому синові своє справжнє продовження і щиро любив його. Аріна Петрівна з цієї ж причини зневажала сина. Вона вважала чоловіка недолугим людиною – і тому засмутилася, що дитина успадкував його характер.

Герою на початку роману близько 40 років. Ось тільки виглядає він старше. Він истрепан життям до такої міри, що в ньому вже складно розгледіти дворянського сина. Степан навчався в університеті, але зараз він не справляв враження освіченої особистості.

Зовнішність у Степана відразлива: довга худа постать, запалі груди, великі руки, распухшее особа, скуйовджені волосся з вже сильно помітною сивиною. Казав герой завжди гучним, але сиплим голосом. Запалені від частого перебування на вітрі і споживання горілки очі немов намагалися викотитися з орбіт. Одяг героя дуже стара і брудна.

У Степки було два прізвиська: бовдур і бешкетник. Так його часто називали родичі. Він любив з дитинства пустуном, як і його батько. Але з віком перетворився у звичайного блазня. Із-за частих принижений герой втрачає до себе повагу і стає моральним рабом, нахлібником і приживальщиком. Єдиною формою взаємодії з суспільством для нього стає кривляння, презирство до себе і іншим.

Степан за своєю природою ледачий, даремний. Але разом з тим було в його натурі щось творче, але заглушене. Він швидко вгадував слабкості інших людей, охоче сприймав різні враження, які виробляє світ. Будучи від природи обдарованим, герой так і не зміг себе реалізувати. Хто в цьому винен? Мати Аріна Петрівна не любила сина, вся сім’я сприймала її лише як блазня. Середовище, в якому він виріс, не прищепила йому любов до праці і саморозвитку. Але і сам він винен, бо не боровся.

Степан Володимирович не любить самотність, тому охоче і багато базікає, не дотримуючись однієї теми. Але сам не вміє вслухатися в слова свого співрозмовника. Саме з цієї причини і слова Іудушки, його брата, не діяли на нього ніяк, на відміну від інших людей.

Герой не вміє і не хоче самостійно заробляти, і тому поселяється у родинному маєтку. Аріна Петрівна не проявляє до нього ні найменшої симпатії, викликаючи у сина питання: чим він заслужив таку ненависть? Наприкінці роману Степан спивається – і його життя закінчується трагедією, як і в інших членів сім’ї.

Господа Головльови в романі так і не стали сім’єю. Всі вони являють собою найгірші якості дворянства.