Образ Петра Олександровича в повісті Толстого «Дитинство»

Головним героєм автобіографічній повісті «Дитинство» Льва Миколайовича Толстого є Николенька Іртеньєв, хлопчик десяти років, воспитывающийся у дворянській родині.

Його батька, про який піде мова, звуть Петром Олександровичем. Людина цей серйозний і суворий, його відрізняє крутий норов. Служив поручиком гвардії, зараз у відставці.

Хлопчик ось так описує зовнішність свого батька: великі жилаві руки, високий зріст, стати, цікава хода дрібними кроками, маленькі очі, обличчя з постійною посмішкою, великий орлиний ніс, неправильні, але приємно складені губи, лисина на всю голову. У Петра Олександровича є і ще одна специфічна риса, тільки вже у вимові, – пришептывание.

Петро Олександрович, як і будь-який інший колишній військовий, одягався, не слідуючи моді, але з вишуканістю і оригінальністю. Основними складовими частинами його костюма були: дороге білизна, широке плаття з легкої тканини, манжети і комірці. Такий одяг дуже йшла його високою і добре складеної фігури. Всі рухи Петра Олександровича відрізнялися спокоєм і самовпевненістю.

В житті батька Николеньки були дві пристрасті – карти і жінки. Він вигравав і програвав, але не переступив ту межу, за якою йшла втрата всього стану і злидні. А ось що стосується жінок, то Петро Олександрович мав таке число зв’язків, яке не піддається підрахунками, причому з представницями прекрасної статі різних станів.

Свою дружину, Наталю Миколаївну, він постійно обманював, з її думкою анітрохи не вважався, вона ж сліпо йому вірила, чекала і нудьгувала.

Петро Олександрович, як і його дружина, любив музику, виконував романси під власний акомпанемент на фортепіано. Причому, його залучали циганські пісні або деякі мотиви з опер, а ось Бетховен, за його словами, наганяє сон, сумно стає від його сонат.

Дітей Петро Олександрович дуже любив, він намагався дати їм виховання, гідне дворянського походження. Николенька не може до кінця зрозуміти батька, він представляється хлопчикові загадковим. Але дитина віддає належне гарної зовнішності батька.

Сім’я Иртеньевых під час тих подій, які розгортаються на сторінках повести «Дитинство», живе в селі. Але одного разу Петро Олександрович ставить хлопчаків у популярність, що вони поїдуть жити до бабусі в Москву. Розставання з маменькой сильно засмучувало Николеньку, адже він був дуже до неї прив’язаний.

Хоча час – найкращий лікар, і брати швидко звикли до нового життя. Хлопчаки знайшли нових друзів, до них стали приходити нові вчителі. Однак, безхмарного дитинства не судилося довго тривати: серйозно захворіла Наталія Миколаївна. Батько повіз дітей побачитися з хворої маменькой.

Поїздка видалася сумною: Наталя Миколаївна не вставала і вже нічого не бачила. Але попросити благословення для своїх улюблених синів вона все ж таки встигла. Молода жінка померла в муках. Іртеньєв після її похорону остаточно перевіз сім’ю до Москви. Іноді вони навідувалися в село. Николенька під час таких приїздів завжди відвідував могилу гаряче улюбленої матінки.