Образ Насті в повісті Платонова «Котлован»

Настя – маленька дівчинка, що залишилася сиротою, загальна улюблениця. Її мати, дочка кафельщика, вмирає на заводі свого батька, який давно вже не функціонує і напівзруйнований. Чиклин забирає Настю з собою в барак. Всі робочі дбають про дівчинку, вона стає їх сенсом життя, символом світлого, чистого і щасливого майбутнього.

Значення її імені – «воскресла» має в творі величезним значенням. Ось тільки таке визначення вступає в протиріччя з долею дівчинки. Вже з самого початку вона пов’язана зі смертю. Чиклин знаходить приховані селянські труни і забирає звідти два: один – під ліжечко дівчинці, другий – для гри.

Жачев привозить Настю в село, дівчинка там застуджується і вмирає. Чиклин намагається з усіх сил, щоб її вилікувати, збирає всі теплі речі, укутує дівчинку, але марно, її не вдається врятувати.

Настя в повісті постає як символ будується символізму і вмирає від нестачі доброти і тепла, від розуміння жорстокості навколишнього світу. Друга причина стає більш суттєвою і виходить на перший план, так як в бараку дівчинка-сирітка отримує багато уваги від робітників. Перед смертю її зігрівають Чиклин і Єлисей, ці герої усвідомлюють значущість життя дівчинки і розуміють, що для того, щоб вона жила, світ навколо має бути тихим і прихильним.

Але Настя померла, і разом з нею загинули віра і надія. Ця дівчинка стала передвісником щасливого майбутнього, а з її смертю не залишається навіть більше можливості цього досягти. Щастя грабарів так і не побачити. Вощев, керуючий колгоспом замість Активіста, намагається повести за собою людей і провести розробку котловану, щоб збільшити його обсяг. Але Настя вмирає, і він втрачає сили і спроможність далі жити і працювати за наміченим планом.

Життя цієї дівчинки вселяла віру у всіх героїв, її смерть змінила долю кожного з них.

Похорон Насті стають тим страшним подією, після якого настає порожнеча. Мрії і надії втрачено. Причому, безповоротно. І як не важко це усвідомлювати, але потрібно змиритися.

Платонов сумнівається, що можна побудувати соціалізм. І не вірить, що коли-то можливо досягти щастя для всіх без винятку людей. Це ефемерне майбутнє, недосяжне, заради якого не варто витрачати життя стількох невинних людей. Письменник демонструє нам, що життя окремої людини також багато чого коштує, і не можна так легко її калічити, хай і заради великої мети.

Щоб досягти всього запланованого, необхідний не тільки праця, але і умови, а їх письменник, на жаль, не бачив.