Тема кохання в нарисі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту»

У творі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту» немає місця такому почуттю, як кохання. Є тема нестримної пристрасті, яка здатна підштовхнути людину до необдуманих і часом протизаконних вчинків. Є ревнощі, брехня, підступність, зрада. Але це все – не любов.

Ні у одного з героїв твору не зародилося в душі цього прекрасного почуття, так як кожен з них був зайнятий лише собою. Кожен був егоїстом.

Любить Катерина Львівна свого чоловіка? Немає. Її вдало видали заміж за багатого Ізмайлова, який годився їй у батьки. Він не розкрив в ній жінки, не показав, що можна любити і бути коханою. Він не зміг подарувати їй радість материнства, але звинувачував і докоряв в цьому лише дружину.

Відчувала героїня почуття любові до прикажчика Сергію? Звичайно, може здатися на перший погляд, що саме піднесені почуття штовхають її на «подвиги», змушуючи прибирати всіх зайвих людей зі свого життя. Однак, та обставина, що вона відмовляється від народженої дитини, який був зачатий у відносинах з Сергієм, не характеризує її, як люблячу жінку. У відносинах з цим чоловіком Катериною Львівною рухає тільки пристрасть і фізичне бажання.

Безумовно, живучи в будинку покійного чоловіка, вона була щаслива з Сергієм. Жінці здавалося, що так було і буде завжди. Вона насолоджувалася кожною миттю, проведеним разом з ним. Здається, що жінка закохана, але немає. Вона всього лише в його владі.

Сергій вніс в її життя надію, але затуманив жінці розум. Катерина була, як ніби зачарована ним, і ці чари не можна було зруйнувати. Чоловік завжди казав те, що вона хотіла чути. Він ніколи не сперечався з нею, тому був гранично покладливий. Однак коли йому було потрібно, вистачало лише пари фраз, і Ізмайлова виконувала його бажання. Ця обставина стало фатальним для чоловіка Катерини Львівни і молодого спадкоємця Федора.

Любив Сергій свою господиню Ізмайлову? Звичайно ж ні. Чоловік відчував до неї лише меркантильний інтерес. Як пізніше з’ясувалося, йому не потрібна була каторжница Ізмайлова, йому потрібна була лише багата купчиха з пристойним спадщиною.

Чоловік вже не перший раз пробував такий спосіб «заробити стан». За «любовні» відносини з господинею, він був переведений з колишнього місця роботи. До того ж чутка про нього ходила, як про людину, який здатний на зраду і зрадництво. Звичайно ж, він усе заперечував. Катерині Львівні він клявся у вірності і вічного кохання, але…

Втратила все своє майно арештантка Ізмайлова, більше не викликала у Сергія інтересу. Він тут же віддав перевагу суспільство молодої і красивої дівчини, якій навіть подарував «хазяйські» вовняні панчохи. Таким чином, він дає зрозуміти Катерині, що вона йому тепер байдуже. І Сергій не хоче з нею навіть бачитися.

Ревнощі доводить покинуту жінку до гріха. Колишній коханець, який не тільки зрадив, але і принизив її, буде покараний.

Однак вона помилилася з покаранням, втопивши суперницю. У Сергія не було почуттів до нової пасії, тому її смерть, як і загибель Катерини не викличе в його серце навіть відгомонів горя від втрати.