Образ Івасика в оповіданні Шолохова «Доля людини»

Оповідання Михайла Шолохова «Доля людини» багатий мужніми і одночасно зворушливими образами. Основна увага зосереджена на особистості головного героя – Андрія Соколова. Але його образ був би неповним без маленького, але вже такого сильного чоловічка – Іванка.

Розповідь побудований від імені оповідача і головного героя. Перший оповідач знайомиться з Андрієм випадково, на переправі. Коли він очікує свій транспорт, до нього підходить чоловік з маленьким хлопчиком років п’яти. Андрій Соколов приймає помилково оповідача за колегу, такого ж простого шофера, як і він сам. Тому розмова зав’язується невимушена і відвертий. Хлопчик теж сміливо простягає свою тоненьку ручку повествователю. Той її дружньо потискує і запитує, чому вона в нього така холодна, адже на вулиці теплінь. У зверненні до хлопчика він допускає жартівливе звертання «старик». Іванко обіймає дядька за коліна і вигукує, що він зовсім не старий, а ще хлопчик.

Портретна характеристика Вані не дуже велика, але промовиста. Йому близько 5-6 років. Волоссячко у хлопчиська кучеряве русяве, а рученята рожеві, холодні. Особливо запам’ятовуються очі Івасика – «світлими, як небушко». Його образ – втілення душевної чистоти і наївності. Саме такий маленький чоловічок зумів відігріти душу Андрія Соколова, якому довелося так багато вистраждати на своєму віку.

Головний герой розповідає свою непросту історію: як він жив у молодості, як виживав під час війни і те, якою стала його життя сьогодні. На початку війни його забрали на фронт. Удома він залишив свою немаленьку сім’ю – дружину і трьох дітей. Старшому вже йшов 17 рік, а значить, йому теж скоро належало йти на війну. Герой каже, що в перші місяці щадила його війна, але після удача відвернулася і він потрапив у полон до німців. Завдяки сильному характеру, принциповості і спритності він вибирається з полону, хоч і не з першої спроби.

На жаль, він дізнається жахливу новину, що в його будинок влучила бомба, коли там були дружина і дочки. Він сподівався на зустріч з рештою старшим сином, але перед самою їх зустріччю його теж знищують вороги. Так Соколов залишився самотнім без єдиної близької йому душі. Він вижив, пройшов всю війну, але не міг радіти життю. Але одного разу герой зустрів маленького хлопчика біля чайної. У Вані теж нікого не залишилося, він навіть спав, де попало. Доля дитини дуже схвилювала Андрія, і він вирішив, що не дасть йому пропасти.

Дуже зворушлива сцена в оповіданні, коли Андрій каже Іванкові, що він його батько. Дитина не спростовує сказане, а щиро радіє. Можливо, він і розуміє, що це брехня, але він так скучив за людської теплоти, що відразу приймає Андрія Соколова як батька.

Ваня не приймає активної участі в діях твору, але саме його існування робить розповідь більш зворушливим. Хлопчик мало говорить, майже не бере участі в розмові батька і оповідача, але уважно до всього прислухається і придивляється. Іванко – світлий образ в житті героя.