Образ I-330 у романі Замятіна «Ми»

Жіночі образи в романі Євгена Замятіна «Ми» мають велике значення в розкритті ідеї твору і розуміння образу головного героя.

Автор представляє нам утопічне суспільство майбутнього. Після двохсотлітньої війни виникає Єдина Держава, громадяни якої не особистості, а нумера, які зливаються в єдиний загальний потік «ми». Герой захоплюється законами Держави, сам бере участь у будівництві Інтеграла, міжпланетного корабля. Він впевнений, що щастя можливе тільки поза волі. Але так вважають не всі. В його житті з’являється незвичайна жінка, нумер I-330. Вона не частина Великої машини, а яскрава особистість. Дівчина змушена приховувати свої переконання, щоб не бути покараною Благодійником, але таємно вступає у зв’язок з дикими людьми, що живуть за Зеленою Стіною. Після перемоги Єдиного Держави вижили переможені люди пішли до лісу, де жили дикунами, але в жилах відчували справжню кров, мали свободу.

I-330 – образ демонічної фатальної жінки, яка вривається в розмірене життя головного героя. Вона відразу ж викликає у Д-503 суперечливі почуття. Дівчина йому здається неприємною, але він не здатний забути про неї. Її зовнішність не звична: тонка, різка, немов батіг, криваві губи, взвитые вгору брови, гострі зуби. Особливо вразили героя гострі зуби, посмішка-укус. В її образі він бачив незрозумілий йому Х, що насторожувало, відштовхувало і одночасно привертало до себе.

Жіночі образи Про-90 і I-330 об’єднує любов до головному героєві, але між собою вони антиподи. Замятін підкреслює їх контрастність. О – кругла, проста, рожева. I – тонка, різка, «гостра», непроста. Про навіть рот складає кругло, рожево, а посмішка I-330 виглядає гостро, небезпечно.

Про-90 зрозуміла і близька Д-503. Він відчуває до неї симпатію, але не любов. А ось незрозуміла йому I-330 викликає в героя бурю почуттів: кохання, ревнощі, пристрасть. Любов до бунтарки пробуджує в раціональному Д-503 його справжню особистість.

Героїня тяжіє до всього «архаїчного». Вона грає на старовинному інструменті древніх, роялі. Їй дозволяють це робити для того, щоб жителі могли оцінити якість сучасної музики. Мелодія давніх здається всім дикої і позбавленою смаку. Однак I-330 любить її. Так само вона любить бувати в Стародавньому будинку, куди одного разу запрошує головного героя.

I-330 спокушає Д-503, виступає активним ініціатором їх відносин. Вона заманює його в пастку і не відпускає. Герой чинить опір спочатку, але почуття перемагають розум. Завдяки I-330 Д-503 відчуває себе справжнім.

Але для чого дівчина закохує героя? Тому що сама полюбила чи в корисливих цілях? Однозначної відповіді немає. Але зрозуміло, що Д-503 може бути корисний бунтарям в боротьбі проти Єдиної Держави. I-330 навіть просить коханого викрасти міжпланетний корабель.

Фінал для заколотниці трагічний: її стратять за бунт проти влади. Д-503 буде прооперований і знову стане частиною машини.