У чому сенс фіналу оповідання Чехова «Іонич»?

У центрі оповідання А. П. Чехова «Іонич» тема душевної деградації людини, всі частини сюжету спрямовані на її розкриття і донесення ідеї, яка напрошується у зв’язку з заявленою проблемою. Розв’язка твору розставляє всі крапки над і, показує, які наслідки тягне за собою зачерствение душі.

Розповідь складається з п’яти частин. Перші чотири з них присвячені минулим подіям, які привели до плачевних наслідків. Завдяки такій композиції читач може простежити повороти долі героїв і зміни їх особистостей поетапно.

Фіналом оповідання «Іонич» служить п’ята частина. В ній читач зустрічається з усіма головними героями твору, щоб дізнатися, як склалася їх доля. Отже, Дмитра Старцева, а тепер вже Ионыча, ми застаємо за оглядом будинку, виставленого на торги Товариством взаємного кредиту. Доктор «без церемоній іде в цей дім і, проходячи через усі кімнати, не звертаючи уваги на неодягнених жінок та дітей,… тицяє в усі двері палицею…». Таким чином, автор показує, як інтелігент перетворився в необтесаного обивателя.

Далі Антон Павлович проводить читача в кабінет Ионыча, щоб показати, як той грубо звертається з хворими. Всі описи доповнюються характеристиками зовнішності і характеру Старцева. Не дивно, що він залишився самотнім, «ніщо його не цікавить». Його багатий будинок повний прислуги, яка всіляко намагається догодити панові. Але розкішне життя і життям не назвеш. Це просто існування.

А що ж Туркины? А. П. Чехів пише, що глава цікавого сімейства зовсім не змінився, навіть не постарів, але навряд чи можна вважати таку характеристику компліментом. Це скоріше натяк на те, що розвиток людини зупинилося ще кілька років тому і він «як і раніше всі гострить і розповідає анекдоти». Здається, що все примовки витягуються з підсвідомості героя рефлекторно, варто йому тільки побачити гостей.

Віра Йосипівна не відрізняється від чоловіка. Як і кілька років тому, її головне захоплення – читання романів гостям. Не дивлячись на те, що Туркіна здогадується про бездарності своїх «шедеврів», жінка читає їх публіці «охоче, із сердечною простотою».

Не відмовилася від свого таланту і Катерина Іванівна. Щодня вона віддає за чотири години часу грі на роялі. Автор спеціально називає жінку не Катерина Іванівна, а Котик, іронізуючи з приводу того, що звернулися для неї «помилки молодості». Старість і хвороби потроху долають жінку, тому вона їздить з матір’ю в Крим кожну осінь.

Жирною крапкою розповіді стає вигук Туркіна: «Прощайте будь ласка!». Він промовляє такі етикетні формули протягом усього оповідання. Останнім же вигук ще раз тонко натякає на омертвіння душі цього героя, її нерухомість. Іван Петрович втирає сльози, але ми розуміємо, що робить він це не з щирості, а тому що так належить.

Фінал оповідання А. П. Чехова «Іонич» дозволяє повністю розкрити головну проблему твору і висловити авторське думку з приводу неї.