Можна байдужу людину назвати егоїстичним?

Поняття «байдужість» і «егоїзм» перегукуються між собою. Але це не синоніми. Байдужий – це людина, якій все одно, що відбувається з іншими людьми або з ним самим. А егоїстичний – це той, хто дбає тільки про своє благо, закриваючи очі на бажання та думки інших. Частково можна сказати, що частка егоїзму є у пасивного байдужого людини.

Так, наприклад, полковник з розповіді Л. Н. Толстого «Після балу» поєднував два цих негативних якості в собі: він безмежно любив свою прекрасну дочку, але, в той же час, не відповів на прохання про допомогу понівеченого солдата. Хоча якби на місці цього нещасного бійця була б прекрасна дочка полковника, не думаю, що він вчинив би точно так само. Полковник не розумів, що цей солдат теж чийсь син і що він завдає величезну біль не тільки йому, але і всієї його сім’ї. У цій ситуації і проявляється егоїзм нарівні з байдужістю.

Є ще один варіант розвитку подій – байдужість до себе і до інших. Таку людину ми вже не можемо назвати егоїстичним, тому що він втратив себе в силу певних обставин. Це вже не життя, а існування. В літературі прикладів таких героїв мало, але в повсякденному житті – безліч.

Іноді людина кається в своєму егоїзмі і байдужості, але вже стає занадто пізно що-небудь змінити. В оповіданні Паустовського «Телеграма» лінива дочка геть забула про своєї старенької матері. Катерина Петрівна, немічна жінка, писала своїй доньці, просила її приїхати, але не отримувала жодного відгуку. Вона була дуже зайнята своїм життям у місті. Цей приклад явного байдужості та егоїзму. Коли дочка Катерини Петрівни все ж викроїла час для самого близької та рідної людини, виявилося занадто пізно. Її мати пішла назавжди залишила в серці гіркота образи та розчарування. Зрозуміла дочка свої помилки і розкаялася у своїх вчинках, але толку від цього вже немає, адже не повернути улюблену маму і не попросити у неї вибачення. Паустовський вчить нас цінувати те, що є, адже ніщо не вічне в цьому світі, а егоїзм і байдужість знищують найкращі моральні якості.

У житті бувають різні ситуації. Однозначно складно сказати про егоїзм байдужого людини. Не треба судити інших людей, у кожного своя особиста драма, і до байдужості не приходять просто так. Егоїзм і байдужість йдуть рука об руку, але не завжди вони позначають одні й ті ж поняття.