Історія створення вірша Лермонтова «Осінь»

Поетичний талант М. Ю. Лермонтова проявився в підлітковому віці. У тринадцять років він створив поему «Черкеси», а за нею послідувало і вірш «Осінь», написане в 1828 році. Якщо врахувати обставини дитинства поета, ранній розвиток непересічних творчих здібностей не дивує. Михайло Юрійович народився в дворянській родині. Його мати, Марія Михайлівна, прекрасно грала на фортепіано і непогано малювала, батько, Юрій Петрович, писав вірші. Мати любила садити Михайла на коліна, коли грала на улюбленому інструменті. Незважаючи на те, що Марія Михайлівна померла, коли синові було три роки, вона встигла прищепити йому любов до мистецтва.

У 1828 році юнак навчався в пансіоні, готувався до вступу в університет. У пансионский період він часто гостював у родовому маєтку бабусі, яка наполягала на його приїзди. Тут серед прекрасних пейзажів юнак пізнавав тонкощі природи і селянського життя. Він дуже любив прогулюватися по околицях і спостерігати за життям місцевих людей. Ось звідки у творі «Осінь» образ втомленого орача. Лермонтов був натурою замкнутою, віддавав перевагу самотності, напевно, цим і пояснюється його любов до осені.

Остання пансионская осінь і перебування в бабусиній Підмосковному маєтку надихнули молодого поета на створення вірша «Осінь». Воно просякнуте похмурим настроєм. Що ж краяла душу юнака, у якого попереду було ще все життя? Швидше за все, Михайлу Юрійовичу не давало спокою те, що він не міг спілкуватися з батьком. Після смерті матері хлопчиком опікувалася Єлизавета Олексіївна Арсеньєва, бабуся по лінії мами. Зі своїм зятем вона посварилася і припинила спілкуватися. Відомо, що жінка спочатку була проти відносин своєї дочки з Юрієм Петровичем Лермонтовим. Звичайно ж, 14-річному хлопчику дуже не вистачало батька, що вплинуло і на ранню творчість поета.

У більш зрілому віці М. Ю. Лермонтов зізнавався, що лірика не для нього. Тим не менш, в ранньому творчості вона займала помітне місце. Доказом цього є «Осінь». Чому автор вибрав оформити свої переживання у формі пейзажної замальовки? Мабуть, це пояснюється його талантом до малювання, успадкованої від матері. Візуальні образи, створені Лермонтовим, чудово відображають її внутрішній стан.

Текст твору, що зберігся до наших днів, неповний, сторінка з його закінченням вирвана. Так стверджують дослідники творчості М. Ю. Лермонтова. Цю ж думку знаходимо і в «Лермонтовській енциклопедії». В. С. Чистова зробила припущення про повної версії. Вона стверджує, що це елегія, в якій переважає сумний настрій. Цей жанр був популярний в російській літературі 1810-1820 рр. Традиційно після пейзажу в таких текстах розміщувалася психологічна замальовка, присвячена проблемі в’янення життя.

Ранній твір Михайла Юрійовича «Осінь» було опубліковано посмертно. Воно увійшло до зібрання творів поета, видане в 1889 р. під редакцією Висковатова.