Образ Андрія Разметнова в романі Шолохова «Піднята цілина»

У романі Михайла Шолохова «Піднята цілина» перед очима читача проходить безліч героїв: балагур дід Щукарь, затятий партієць Макар Нагульнов, колгоспний начальник Семен Давидов, Варя, Лушка. Долі у них різні, в якійсь мірі щасливі, в якійсь – сумні. Але, напевно, найтрагічнішим є життєвий шлях Андрія Разметнова. Голові сільради довелося випробувати багато чого. І найчастіше зовсім не радісний і щасливий.

Виріс Андрій в бідності, навіть злиднях, не з чуток знав, що таке біль від постійних принижень. Як і інші дійові особи роману, був учасником громадянської війни. У той час, поки він бився, його здавали землю в оренду. За час відсутності Андрія вдома, дружина народила йому сина, причому прямо під час оранки. Він був дуже схожий на батька, як дві краплі води.

Після революції в 1918 році Разметнов повернувся в рідні місця, але ненадовго. Правда, його швидкий від’їзд приніс лише нещастя. Хуторяни зганьбили дружину Андрія, Євдокію, і вона, не зумівши впоратися з такою ситуацією, покінчила життя самогубством. Син також помер, практично відразу після матері. Разметнов залишився зовсім один. Він практично відразу втратив все, що мав.

Смерть дружини стала для Андрія великим потрясінням. Тим більше що побічно саме він був у цьому винен, таким чином мешканці хутора хотіли помститися йому. На жінок Разметнов довго не звертав уваги, не міг забути рідну Євдокію. Але час затягує навіть такі рани. Андрій зійшовся з вдовою Мариною, ось тільки законного шлюбу так і не склалося, жінка його покинула.

Тепер же вже минуло багато років, спливло багато води. Андрій всіма силами прагнув створити колгосп, потім вивести його в передовики, протистояв кулакам. Цей чоловік відзначався витримкою і спокійним характером. До жартівникові діду Щукарю та ярому прихильника партії Макару Нагульнову він ставиться з любов’ю і дещо іронічно. Тому коли Макар гине, Андрій знову переживає справжню трагедію. Його серце розривається на частини. Він взагалі досить вразливий персонаж. Тим більше якщо будемо зіставляти його з завжди йде вперед до своєї мети Семеном Давидовим або імпульсивним Макаром Нагульновым. Андрій, звичайно, інший. Він зі співчуттям ставиться до розкуркуленої сім’ї Гаєва, адже в ній одинадцять дітей.

Сумнівається Разметнова Макар сказу зараховує до гадам, які погано служать революції. Йому шкода, він коливається між тим, чи правильно це і чи варто так чинити з молодицями та дітьми. Він не володіє тим рішучим характером, який відрізняє Макара. Нагульнов легко би всіх з кулемета розстріляв, якщо того зажадає партія.

Андрій іншого. Йому не чужі сумніви, пошуки відповідей на мучать питання, роздуми і співпереживання. І хоча він все-таки одружився ще раз, але тільки за наполяганням матері. Та й просто, тому що так було потрібно. Ось тільки кому? Адже до кінця своїх днів він так і любив Євдокію. А роман завершується монологом Андрія, що стояв біля могили своєї дружини.