Короткий переказ пєси Фонвізіна Недоук: хто написав, цитати Простакової і лист Митрофану

Так в царській Росії 17 століття називали юнака дворянського походження, який не досяг повноліття, а тому не може бути прийнятий на службу.

Але це слово мало і другий сенс. Недорослем називали того, хто досяг шістнадцяти років, але не виявляв бажання вчитися, недалекого розумом, ледачого матусиного синочка. Основна проблема комедії полягає в засудженні традицій виховання дворянських дітей, особливо провінційних.

Назва «Недоросток» автор пов’язав з указом, виданим Петром I. За указом царя «недоростків», які не отримали документи про освіту, не дозволялося приймати на службу, укладати шлюб.

Про подібному молодій людині розповів Фонвізін у своїй комедії. Митрофан був тупуватим, не прагнув учитися.

Хто написав це безсмертне і актуальне по нинішній день твір? Комедія написана Денисом Івановичем Фонвізіним в кінці 1781 року. Вона має п’ять дій.

Короткий опис сюжету

Дія п’єси відбувається у маєтку поміщиків Простаковых, які відрізняються дрімучим невіглаством і дикими вдачами. В будинку, звичайно, з точки зору матеріальної, є все. Але тут немає любові, доброти і правди. Будинок, як порожня коробочка.

Увага! Герої представляють різні верстви російського суспільства XVIII століття: службовець, шляхтич, кріпак, вчитель.

Основними персонажами є Митрофанушка з матір’ю. Ця владна і груба жінка керує господарством, командує слугами, чоловіком, керує вихованням і освітою сина. Хоча останнім його мати себе не особливо обтяжує, а тільки намагається виконувати модні в той час моральні умовності.

План твору

Події відбуваються в маєтку Простаковых. Першою дією висвітлюються такі події:

 1. Тришка здає свою роботу: каптан для Митрофанушки.
 2. Сон улюбленого сина господині.
 3. Плани Скотинина про одруження на Софії.
 4. Послання від Стародума.
 5. Багату спадкоємицю матінка мріє зробити нареченою Митрофана.
 6. Приїзд в село солдатів на постій.

В наступному кроці події приблизно такі:

 1. Розмова Правдіна з Милоном.
 2. Зустріч Мілона зі своєю коханою Софією.
 3. Софії стало відомо про плани Скотинина щодо її.
 4. Скотинин з Митрофанушкой сваряться, оскільки обоє бажають отримати в дружини Софію.
 5. Як «займається» Митрофанушка.
 6. Сварка між Простакової і Еремеевной.

Події третього дії:

 1. Бійка.
 2. Вирішується доля Софії.
 3. Простакова хвалиться Стародуму своїм сином.
 4. Кутейкин і Цифиркин.
 5. Вчитель Вральман.
 6. Наскільки грамотний Митрофанушка.

У четвертій дії:

 1. Софія читає книгу про виховання світських дам.
 2. На сцені знову наречений. На цей раз Скотинин.
 3. Простакова піклується про відпочинок Стародума.
 4. Іспит Митрофана.
 5. Відмова Стародума віддати Софію за Митрофана.

В останній дії відбувається:

 1. Софії розмовляє з дядьком про моральних підвалинах.
 2. Дядько дає згоду на шлюб Софії і Мілона.
 3. Стародуму стає відомо, що пані Простакова мала намір насильно повінчати сина і Софію, потай від усіх.
 4. Правдин оголошує документ про опіку над маєтком Простаковых.
 5. Стародум дізнається під Вральмане свого кучера.
 6. Стародум, його племінниця і Мілон від’їжджають.
 7. Розчарування Простакової.

Для більш докладного знайомства необхідно вивчити короткий сюжет по діям.

Зміст

Дія 1

Комедію починає сцена, в якій господиня відчитує Тришку за погано пошитий каптан для її сина. Тришка відповідає, що повідомляв їй про невміння робити цю роботу. Бариня збирається покарати кравця. Скотинин втручається в скандал, захищаючи Тришку, але кравця проганяють.

Далі відбувається розмова з Митрофаном і те, як він спав вночі. Потім Митрофан тікає до голубів, а Скотинин з Простаковыми обговорюють що потрібно видати Софію за Скотинина.

У дівчини нікого, крім дядька немає. Але той поїхав у Сибір, не дає знати про себе. У бесіді оголюється корислива сутність Скотинина. Йому потрібні свині в селах, що належать Соні, і достаток.

Софія приходить з посланням від дядька. Простаковы намагаються переконати дівчину, що лист не міг написати Стародумов. Коли Софія намагається їх переконати в зворотному, прочитавши лист самостійно, виявляється, що учасники розмови не вміють читати. Лист доручають прочитати ввійшов гостю, Правдину. З цього листа стає відомо, що Софія багата.

У цей момент слуга повідомляє про розташувалися в селі солдатів із командиром Милоном.

Дія 2

Виявляється Мілон з Правдиным друзі. Вони розповідають один одному про мету свого приїзду.

Правдин приїхав сюди за дорученням государя збити пиху з матінки підлітка. Мілон їде до столиці на зустріч з коханою, яку не бачив кілька років, оскільки її забрали під опіку родичі після того, як її батьки померли.

В цей час повз них проходить Соня. Саме вона є кохана Мілона. Дівчина скаржиться, що Простаковы хочуть віддати її заміж за дурного Митрофана.

Повз проходять Митрофан і Еремеевна. Няня переконує вихованця вчитися.

Дія 3

Приїжджає Стародум, йому Правдин розповідає про плани Простаковых щодо Софії.

Тут підходить племінниця, вона рада зустрічі з дядьком. За цей період сталася бійка між Простакової і Скотининым.

Простакова бачить Стародума і дає вказівку Еремеевне покликати сина з чоловіком. Все сімейство з удаваною радістю вітає дядечка Софії, улесливо обіймають його. Митрофанушка повторює слова матері.

Стародум повідомляє, що забирає племінницю, щоб видати заміж. Простакова разом зі Скотининым намагаються переконати дядька, що краще племінницю залишити тут. Пані стверджує, що у них в родині навчання не пошанована, але Митрофанушка старанно займається. Правдин каже що гостю потрібно відпочити. Всі йдуть по своїх справах.

Залишаються вчителі Митрофана. Вони розмовляють про те, що Митрофан не бажає навчатися нічому.

Входить Митрофан з матір’ю, яка благає сина хоч трохи позайматися. Але коли Цифиркин задає завдання Митрофану, мати вирішує їх за сина, але по-своєму. А як тільки Кутейкин приступає до навчання юнаки грамоті, приходить Вральман, починає переконувати Митрофана в непотрібності такого навчання. Його підтримує матір.

Дія 4

Стародум розмовляє з племінницею. Дядько пояснює їй, що знатність і повинна не по справах нараховуватися, а за того, хто і скільки зробив для батьківщини. Говорить він про сім’ю: чоловік з дружиною повинні розуміти і підтримувати один одного.

У цьому дії відбуваються події, які призводять Стародума до рішення видати Софію за Мілона.

Дія 5

Логічний кінець п’єси: Простаковым належить відповісти за свої вчинки і злочини.

Короткий переказ «Недоростка» дозволяє зрозуміти основну суть твору навіть тим, хто його не читав.

«Крилаті» вислови Простакової

Мати Митрофана сама малограмотна, не дуже прагне до культури мовлення. Вона негативно впливає на виховання сина. А цитати з витвори говорять про її характер. Ось, наприклад, так вона бреше Стародуму про себе: «Зроду, батюшка, ні з ким ні бранивалась. У мене така вдача».

Сина під час заняття з учителем арифметики вона повчає так: «Знайшов гроші, ні з ким не поділися. Всі собі візьми, Митрофанушка».

… «коли наука так небезпечно для твоєї голівоньки, так по мені перестань…»

В результаті її улюблений синок виріс егоїстом, зраджує свою матір, показуючи приклад безсердечності.

Важливо! Проблема виховання завжди була і буде. Тому нинішньому читачеві цікаво і корисно буде вивчити комедію. Вона покаже, до яких наслідків може призвести неправильне виховання, змусить задуматися батьків та їх дітей.

Лист Митрофану

Що б написали сучасні школярі Митрофану? Спробуємо навести один із прикладів.

Здрастуй, Митрофан! Пише тобі школярка з 2017 року. Я прочитала комедію «Недоросль» і зробила висновок, що ти зовсім не хочеш нічого знати, не любиш вчитися. Тобі нецікава ні одна наука. Таке ставлення до навчання неприпустимо! У третьому тисячолітті без освіти не прожити. Якщо нічого не знати і нічому не вчитися, потім неможливо буде знайти роботу. А це не дасть можливості заробити кошти, щоб можна було жити.

Таких дурних людей у нас не поважають. Так і в суспільстві неможливо буде адаптуватися. Я б сказала тобі: «Вчися, пізнавай світ. Це ж так цікаво!».

Комедія Фонвізіна є знаковим твором, який показав гострі проблеми суспільства, сучасного авторові. У п’єсі протиставлені освіченість, виховання, принципи моралі тупому неуцтву, примхливим і злісним вчинками поміщиків. Тонка сатира Фонвізіна, його вміння показати проблеми суспільства, дозволяє навіть зараз з задоволенням читати комедію.

Короткий зміст, Недоросток

Денис Фонвізін, Недоросток

Висновок

У комедії Недоук автор вміло підводить до думки, що заробити багатство можна, не втрачаючи своєї честі і людяності. А таким, як мати Митрофанушки все одно доводиться платити за зло, яке вони заподіяли іншим.