«Камяна квітка» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1938.

Жанр: оповідь.

Тема: творча праця.

Ідея: художник повинен бути відданий своєму покликанню і постійно прагнути до досконалості, але не ціною відмови від любові і життя земного (справжньої).

Проблематика. Зіткнення дійсності і прагнення художника до ідеалу, внутрішній конфлікт митця, що належить буденного світу, і прагне осягнути красу досконалу.

Основні герої: Данило – майстер-каменеріз; Прокопьич – майстер, навчив Данилу; Катерина – наречена Данила; Господарка Мідної гори.

Сюжет. Прокопьич, найкращий різьбяр по малахіту, досяг похилого віку, і пан розпорядився визначити до нього вчення якого-небудь хлопчика. Але Прокопьичу ніякі учні не були потрібні. Дратували його безглузді і нездатні до роботи по каменю хлопці, він роздавав їм тички та запотиличники і намагався він від них звільнитися.

Але одного разу нав’язали йому сироту Данилка Недокормыша, з якого не вийшов ні козачок, ні пастух. За втрату корів він був висічений до втрати свідомості. Вилікувала його одна знахарка. Вона розповіла Данилкові про кам’яний квітка, що росте у самої Господині Мідної гори. Ще вона розповіла, що людині кам’яна квітка краще не бачити, не то його все життя будуть переслідувати нещастя.

Після того як Данилко поправився, прикажчик і привів його до Прокопьичу. Мовляв, сироту можеш вчити за своїм бажанням, заступитися нікому. А Данилко швидко проявив кмітливість у камнерезном справі, скоро відкрився його талант художника. Прокопьич прив’язався до Данилкові, своїх дітей у нього не було, і став він цього хлопчика замість батька.

Небагато минуло часу, перевірив прикажчик, чому Данилко навчився, і з цього часу почалася у Данилка робоче життя. Працював він і ріс. Виріс Данила гарним хлопцем, дівчата на нього заглядалися.

Досяг Данила статусу майстра, після того як з цілого каменя виточив браслет у вигляді змійки. Прикажчик про майстерність Данила повідомив панові. Барин, щоб перевірити майстерність молодого майстра, наказав йому виточити малахитовую чашу по кресленню, а прикажчика велів стежити, щоб Данила без допомоги Прокопьича працював.

А молодий майстер за термін, призначений паном, виконав роботу в трьох примірниках. Після цього пан замовив йому вигадливу чашу, а термін роботи не обмежував. Почав Данила над чашею працювати, але не по душі вона йому була: завитків багато, а краси немає. Дозволив прикажчик йому працювати ще над іншою чашею за своїм задумом.

Тільки ніяк потрібний задум молодому майстрові не приходив на розум. Змарнів Данила, став невеселий, бродив по лісах і лугах в пошуках квітки, з якого б він чашу свою виточив, показав справжню красу в камені. Його вибір зупинився на дурмані-квітці, але спочатку, вирішив він, треба панську чашу закінчити.

Прокопьич вирішив, що пора Данилові одружитися. Дивись, після одруження вся примха і пройде. Виявилося, Катя, що живе по сусідству, давно любить Данилу. Як раз Данила завершив роботу над панською чашею. Щоб відсвяткувати цю подію, він запросив наречену і найстаріших майстрів. Один з них і розповів Данилу про кам’яний квітка, побачити який — осягнути справжню красу каменю і зникнути назавжди у Господині в гірських майстрів.

Позбувся Данила спокою, і не до весілля йому. Як красу побачити в камені — ось що його турбувало. Він постійно ходив на луках, у гірки Зміїної. Розмови пішли, що у хлопця з головою не зовсім гаразд. А він все обтяжував себе пошуками чогось недоступного для інших. Ось і підійшов Данила Господині, став він від неї поради отримувати. Проте як не гарна була його робота, не бачив він у ній досконалості і сумував.

Переконався Данила в своєму безсиллі досягти ідеалу і задумав зіграти весілля. Наостанок він відправився на Зміїну гору, а там Господиня йому і зустрілася. Став Данила просити її відкрити йому красу квітки кам’яного. Господиня його попередила, що він позбудеться радості земної, тільки Данило відставав. Провела його в сад, блискучий камінням… Вдосталь надивився молодий майстер на мрію свою, і був відпущений Господинею додому, не утримувала вона його.

А Катя цим ввечері гостей скликала. Повеселився було Данила з усіма, а потім печаль до нього підступила. Повернувся він додому і чашу, роботу свою кращу, розбив, а барський замовлення тільки плювком удостоїв. І пішов Данило-майстер невідомо куди напередодні весілля.

Його шукали, але пошуки ні до чого не привели. Говорили про нього різне. Одні люди вважали, що він розумом пошкодився і зник у лісі, а інші говорили, що Господиня забрала його до себе.

Відгук про твір. Сенс оповіді філософський. Прагнення до досконалості — це позитивна тенденція в будь-якій галузі людського життя, не тільки у творчості. Але якщо пошук ідеалу стає схожий з одержимістю, позбавляє радості життя, призводить до депресії, тоді він, що називається, від лукавого.