Горе від розуму Грибоєдова: короткий зміст трагікомедії по діям і знайомство з діючими особами

Прочитавши короткий переказ твору, можна дізнатися про події, які описує автор у п’єсі «Горі від розуму». Наведене нижче короткий зміст глав передає основну суть твору і відповідає на питання: «Скільки дій у творі Грибоєдова?».

Дійові особи п’єси Олександра Сергійовича Грибоєдова:

 •  Павло Опанасович засланні — вдівець, що виховує єдину дочку.
 • Софія — сімнадцятирічна дочка і спадкоємиця Фамусова.
 • Молчалін Олексій Степанович — боязкий молодик, допомагає Фамусову вести деал і проживає в його будинку.
 • Олександр Андрійович чацький – друг дитинства Софії. Закоханий у неї. Нещодавно повернувся з-за кордону.
 • Лізонька — служниця в будинку Фамусовых.
 • Скалозуб Сергій Сергійович – дурнуватий, але заможний чоловік. За нього хочуть видати Софію.
 • Репетилов — один з другорядних героїв твору. Він — пародійне відображення Чацького.

Сюжет п’єси

Всі 4 дії твору відбуваються в будинку Фамусова. Короткий зміст глав, які у драматичному творі називаються діями, допоможе прослідкувати хід подій.

Важливо! На 1 дію п’єси «Горе від розуму» читач дізнається, що Софія любить Молчаліна і байдужа до Чацкому.

Короткий зміст 1 дія: Лізонька прокидається вранці в кріслі біля дверей панянки. Софія і Молчалін таємно зустрічаються ночами в кімнаті дівчини. Лизаньке доводиться оберігати місце зустрічей від непроханих гостей. Раптом дівчина чує шум. До Лізи підходить Засланні і заграє з нею. Але, почувши голос дочки, чоловік поспішно віддаляється.

Закоханим доводиться попрощатися. Але Засланні застає Молчаліна біля самих дверей і допитується, що тут робить молодий чоловік так рано. Павло Опанасович відчитує і дочку за те, що вона дозволяє собі ранні зустрічі з молодою людиною.

Коли батько йде, служниця стверджує, що Засланні ніколи не дасть згоду на шлюб дочки з незнатним людиною. Батько вважає, що дівчині слід вийти заміж за багатого і знатного полковника Скалозуба. Софія пригадує свою першу закоханість у Олександра Чацького — веселого і розумного юнака. Але, на думку дівчини, ці почуття не можна назвати справжньою любов’ю. У цей момент з’являється дворецький доповісти, що в будинок прибув Олександр Андрійович.

Гість щиро радіє зустрічі з дівчиною, до якої він небайдужий. Холодний прийом коханій кілька зменшує його запал. Нежданий гість починає віддаватися спогадам про минулих взаєминах з дівчиною. Але минулі почуття між ними дочка Фамусова називає дитячістю. Тоді чоловік питає, не зайняте серце дівчини думками про кого-небудь іншому. Юна дівчина стверджує, що її збентеження викликано відвертими питаннями Олександра Андрійовича.

З’являється батько. Софія тікає. Починається розмова між Павлом Опанасовичем і Олександром Андрійовичем. Молодий чоловік дає зрозуміти, що подруга юності досі подобається.

Конфлікт між героями п’єси — 2 дія

Важливо! У п’єсі ” Горі від розуму 2 дія розповідає читачеві про ставлення Фамусова до почуттів Чацького до Софії, а Молчалін постає зовсім в іншому світлі.

Засланні будує плани на найближче майбутнє. З’являється Чацький. Він відверто запитує господаря будинку, яку відповідь отримає, якщо засватається до його дочки. Павло Опанасович відповідає, що нежданному гостю не завадило б отримати чин вище. Молода людина починає звинувачувати тих, хто складає думку про людину тільки за його чинам. Засланні, слухаючи палку промову гостя, робить висновок, що той дотримується революційних ідей. Зав’язується конфлікт між Павлом Опанасовичем і Олександром Андрійовичем.

В цей час завітав полковник Скалозуб, якому Павло Опанасович дуже радий. Засланні і полковник починають обговорювати брата Скалозуба, який кинув службу і поїхав у село. Тут у розмову втручається Олександр Андрійович і встає на захист тих, хто не намагається вислужитися перед владою. Настільки бурхлива дискусія переривається відходом господаря будинку.

Раптово з’являється Софія з повідомленням, що Молчалін впав з коня. Схвильована дівчина позбавляється почуттів. Олександр Андрійович розуміє, хто їй подобається. Скалозуб виходить, щоб допомогти потерпілому. Чацький і Лізонька клопочуться біля молодої панянки. Повертаються Скалозуб разом з Молчалиным. Полковник заспокоює всіх, пояснюючи, що у потерпілого лише забій руки. Чацький, ображений байдужістю коханої, йде. Сергій Сергійович видаляється до Фамусову в кабінет.

Олексій Степанович дорікає дівчину, що вона так відкрито демонструє свої почуття до нього. Молчалін боїться, що чутки про їхні стосунки дійдуть і до батька дівчини. Служниця радить панночці почати фліртувати з Чацьким, щоб ввести батька в оману. Софія в роздумах йде. Молчалін починає загравати з Лізою.

Кульмінація — 3 дію

Важливо! У Горі від розуму 3 дія містить в собі кульмінацію твору. Коли Чацький визнається Софії в любові, дівчина не каже, хто їй дійсно подобається.

Увечері в будинок Фамусова на бал з’їжджаються численні гості. Всі вони впливові люди. Молчалін починає вислужуватися перед ними. Дочка Фамусова побіжно зауважує, що Олександр Андрійович зійшов з розуму. Ця фраза, сказана в переносному значенні, сприймається за справжню новину. Сенсація одразу ж розноситься по залу.

Серед гостей Фамусова інтерес читача приваблює Репетилов. Його довгі монологи і емоційні вигуки чимось нагадують мова Чацького. Навіть поява і догляд героя також несподівані, як і приїзд і від’їзд Чацького. Репетилов — пародія на Олександра Андрійовича.

Олександр Андрійович збентежений тим, у Росії в моді тільки все іноземне. Але ніхто з гостей не слухає чоловіка, сприймаючи його ідеї за маячня божевільного. Цей кульмінаційний момент — останній щабель в конфлікті між фамусовским суспільством і Чацьким. Відкритий фінал твору дозволяє читачеві лише здогадуватися про розв’язки.

Розв’язка — 4 дія

Короткий зміст дій завершується подіями останнього фрагмента. Гості роз’їжджаються. Для Чацького цей день став самим сумним. Всі мрії героя, бажання і надії змінилися. Олександр Андрійович не розуміє, чому раптом всі гості стали вважати його божевільним, хто і навіщо поширив такі брехливі чутки.

Раптово з’являється Софія. Чацький ховається за найближчою колоною. Софія відправляє Лізу перевірити, чи правда Олександр Андрійович внизу. Озирнувшись, Ліза стукає до Молчалину, щоб покликати його до панночки. Між служницею і Олексієм Степановичем відбувається розмова. Молчалін пояснює, що не любить дочка Фамусова. Софія все чує і розчаровується в улюбленому. До неї підходить Олександр Андрійович, щоб докорити в нелюбові.

У цей момент з’являється Засланні з прислугою і свічками. Батько здивований, що застав дочку саме з Чацьким, адже дівчина сама пустила слух, що той збожеволів. Чацький розуміє, що кохана — винуватець брехливих пліток. Він збирається виїхати з Москва назавжди.

Четверте дію дозволяє персонажам побачити справжній стан речей:

 • Мрії і надії Чацького впали, а з’явилося презирство до фамусовскому суспільству.
 • Софія розкрила справжній характер Молчаліна і розлюбила його.
 • Засланні дізнався про таємні зустрічі дочки.
 • Московське суспільство говорить про Чацком як про безумці.

Горе від розуму Дія III Явище 1 — 5

Аналіз 4 дії комедії» Горі від розуму».

Висновок

Короткий зміст глав (дій) п’єси Грибоєдова допоможе читачеві краще зрозуміти суть конфлікту між її дійовими особами. Однак прочитати твір повністю необхідно, щоб оцінити красу і точність віршованої мови, якою написана ця не втрачає актуальності п’єса. Не дарма вона стала джерелом численних цитат, які увійшли в популярні російська мова.