Чому доктор Старців став Ионычем? (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Дмитро Іонич Старцев – головний герой оповідання А. П. Чехова «Іонич», який з’єднує всі частини твору. Не дарма в якості назви обрано по батькові Старцева. Воно вказує не тільки на головного героя, але і на зміни його душі, внутрішньої сутності. Антон Павлович Чехов вважав простоту, душевну і зовнішню красу кращими якостями людини. Він засуджував тих, хто порушував цю гармонію, дозволяючи собі перетворюватися в душевно, розумово і фізично убогого людини. Ця позиція знайшла відгомін у творчості письменника, в тому числі і в оповіданні «Іонич».

На початку твору молодого земського лікаря автор з повагою називає Дмитром Ионычем Старцевим. Його недавно прислали в Дялиж, розташований неподалік від міста С. А. П. Чехів звертає увагу на любов чоловіка до своєї справи, бажання допомагати іншим. Перед читачем постає добрий молодий чоловік, схильний до філософських роздумів. Живе Старців скромно, не має навіть коней, але знає, що це все наживається з часом. Серце Дмитра Ионыча відкрито для любові, і він зустрічає її в гостях у Туркиных.

Старцев знайомиться з дочкою відомого на весь місто пана Туркіна Івана Петровича. Спочатку дівчина викликає лише легку симпатію доктора. Він радіє її фігурою, наївним дитячим виразом обличчя і манерами. Симпатія досить швидко перетворюється в любов. Два рази Дмитро Іонич намагається зізнатися дівчині в своїх почуттях. Перший раз Катерина знущається, сміється над ним, а в другій – остаточно відмовляє.

Тим не менш, Старців вже заплутався в новому суспільстві та його цінності. Він розуміє, що може пристойно заробляти. Доктор повністю поринає в роботу, але тепер його головна мета – допомога людям, як це передбачає клятва Гіппократа, а збагачення. Вдень він повністю віддається заробітку грошей, а вночі – примітивним розваги: картам, клубам, алкоголю. Він помічав дурість обивателів, з якими грав у карти, але не намагався її розвінчати, так як знав, що від «вищих кіл залежить його кар’єра». Більшість зароблених грошей Доктор намагався вигідно вкласти, наприклад, на поточний рахунок «Товариства взаємного кредиту».

Такий спосіб життя позначається як на характері, так і на зовнішності героя. Через чотири роки після відмови Катерини Іванівни ми знову зустрічаємо Дмитра Старцева. Тепер він не тільки земський, але і міський лікар. Чоловік встигає з ранку прийняти хворих, у Диляже, а потім їде в свій кабінет в місті. «Він погладшав, раздобрел і неохоче ходив пішки,так як страждав задишкою». Це перші кроки на шляху від Дмитра Старцева до Ионычу. Потроху він починав нагадувати обивателів, але відрізнявся від них переконання у важливості праці.

В цей час Старців отримує лист від Катерини, але бачити дівчину він не хоче. Через кілька років бачимо остаточне перетворення Дмитра Старцева в Ионыча: «…він, пухкий, червоний, їде на трійці з дзвіночками…». Він втрачає будь-яку повагу до людей, вважаючи себе вищими за них. Іонич тепер «важкий і дратівливий», з «тонким і різким голосом». Герой наскільки змінюється, що ми розуміємо: мости до змін молодому доктору остаточно спалені.

Хто винен у перетворенні? Катерина, оточення або сам Старців? Ймовірно, вплив мали всі обставини, але головну роль в духовній деградації зіграла все-таки внутрішня слабкість героя.