Фантазія та реальність в оповіданні Платонова «Нікіта»

У своєму оповіданні «Микита» Платонов знайомить читача з п’ятирічним хлопчиком, якому через самотності і туги доводиться придумувати собі друзів. Однак, вигадані персонажі, народжуючись у Микити в голові, несуть в собі більше негативу, ніж позитиву. Чому так відбувалося? Щоб відповісти на це питання, потрібно ближче дізнатися про сім’ю, в якій ріс хлопчик і чому, він був змушений у малолітньому віці залишатися один вдома.

Мама Микити з раннього ранку і до пізнього вечора працювала, в той час як батько хлопчика, вже багато років був на фронті. Більше у сім’ї нікого не було. Хлопчик залишався на весь день без нагляду, та ще й із завданням. Незважаючи на його юний вік, мама вважала його дуже дорослим і самостійним. Вона просила його зібрати яйця і стежити за господарством.

І все б нічого, тільки от від нічого робити, Микита починає фантазувати. Він уявляє, що стара баня – це голова дуже сердитою бабусі, у закинутому колодязі мешкають «водяні», а в порожній бочці постійно спить дуже ледача людина.

Всі ці негативні «жителі» дуже лякали хлопчика. Йому постійно здавалося, що ось-ось прокинеться «соня», вилізе зі своєї бочки, так і влаштує погоню за хлопчиком. В такі моменти хлопчика охоплював панічний жах. Він піднімав голову до неба і просив допомоги у дідуся, який, на жаль давно помер. Однак, в уяві хлопчика, той, всього лише перемістився жити на сонці і завжди оберігав онука. Коли небо затягувало хмарами, дідусь сердився, коли знову визирало сонце – посміхався.

Мама ніколи не звертала уваги на те, що син відчуває страх. Жінка, звичайно, розуміла, що Микита ще дитина, але вона намагалася виховати його справжнім чоловіком. Вона давала йому шанс самому розібратися зі своїми «недоброзичливцями» і побороти в собі всі страхи.

Після повернення батька, емоційний стан хлопчика помітно покращився. Він перестав боятися, а його вигадані персонажі стали добрими і усміхненими. Так вирівняний іржавий цвях, здався хлопчикові дуже добродушним.

У самому ранньому віці хлопчик зіткнувся з дорослими проблемами. Він навчався реагувати на страх або самотність, навчався чекати і сподіватися на краще. Його добре серце і терплячий характер, допомогли подолати важкі часи. В майбутньому фантазії перетворяться в мрії, а потім і в реальність, а його батьки з гордістю говоритимуть про свого сина.

А поки, його повернувся з війни батько, стане для хлопчика зразком для наслідування. Микита назавжди засвоїть, що самотність нікого не робить щасливим. Саме в цьому стані людина найбільш вразлива перед страхом і смутком. Але ці руйнівні думки ніколи не повинні затьмарити почуття справедливості, любові і доброти.

В цьому і є вся «бувальщина» твори «Микита». З допомогою внутрішнього світу хлопчика, автор, підняв такі «дорослі» проблеми. Так само Платонов нагадав читачеві, що все погане в житті, рано чи пізно закінчується, потрібно лише набратися терпіння і почекати.