Аналіз сну Гришки Отрепєва (по трагедії Пушкіна «Борис Годунов»)

П’єса Пушкіна «Борис Годунов» має багато художніх деталей. Наприклад, сон Григорія Отреп’єва – важливий символ у творі. У п’ятій сцені цей герой з’являється вперше, і перші його слова були про дивовижному сні, який сниться йому вже втретє.

Григорій Отреп’єв – один з центральних персонажів. В історії він відомий як Лжедмитрій, так як видавав себе за врятованого царевича Димитрія.

Спочатку ми дізнаємося, що він – молодий чернець, що живе в монастирі. Від роду йому близько дев’ятнадцяти років, нещодавно він постригся в ченці, де саме-ніхто не знав. У п’ятій сцені хлопець розмовляє з мудрим літописцем Піменом. Йому він розповідає про сон, питаючи поради. Мудрець каже, що хлопець повинен стримувати себе за допомогою молитви та посту.

Що ж сниться юному героєві? Він піднімається по крутих сходах на верхівку вежі. Зверху він спостерігає за Москвою, яка здається йому великим мурашником. На вулиці було багато людей, і усі вони зі сміхом вказували на нього пальцем. Герой відчуває сором і страх. Потім раптово він починає падати вниз. Від жаху хлопець прокидався.

Сон можна розділити на дві частини: підняття по сходах і падіння вниз. Перше є символом сходження людини до чогось високого, наприклад отримання влади. А ось друга частина тривожна і пророкує поразку.

Не просто так сниться сон Григорію три рази. Це число символічно і є ознакою. Сам хлопець мучиться думкою, а раптом сон і правда віщий? Почуття сорому і страху, а особливо падіння вниз не могло означати щось добре. Але те відчуття, коли він дивився на людей зверху вниз, відчуття влади, подобалося йому настільки, що він готовий був закрити очі на другу половину сну. Тому коли Пімен розповідає про злочин Бориса Годунова у відношенні до юного царевича, Григорій дуже зацікавлений. Він вивідує подробиці про Димитрие, і дізнається, що той був би зараз йому однолітком. Ця деталь западає в душу Отрепьеву. З часом у нього народжується ідея видати себе за царевича. Можливість стати російським царем – ось та сходи, яку він бачив уві сні. Чернець був настільки засліплений ідеєю влади, що не захотів бачити в падінні з цієї драбини страшне попередження. Хоча сон і снився йому тричі, тричі можливо сама Всесвіт подавала йому знак. Але молодість і гординя засліпили Григорія Отреп’єва.

В результаті майбутнє Григорія складається, як і йому снилося. Його плани на трон виявляються реальними завдяки підтримці польської влади і впливу коханої дівчини Марини Мнішек. Він швидко піднімається по сходах, що ведуть до влади. На його бік переходять руські бояри, і навіть народ до нього прихильний, ніж до Бориса. Однак радіти трону йому довелося недовго. Князь Шуйський мав свої плани щодо царського трону. Тому незабаром він очолює змову проти Лжедмитрія. Але найважливіше – це те, що народ зрозумів, що Григорій нічим не краще за інших самодержців, і не підтримав його. Дізнавшись правду, люди і зовсім висміяли Самозванця. А адже сон виявився дійсно віщим!