Образ стихії і його символічного звучання у поемі Пушкіна Мідний вершник: аналіз жанру і знайомство з літературними прийомами автора

Стихія в пушкінському творі — образ негативний. Адже повінь, описаний поетом, ламає долі жителів, позбавляє даху і їжі, забирає життя. Буйство стихії безжально руйнує все, що трапляється на шляху, несучи горе і хаос Петербургу. Вона, на думку оповідача, — втілення зла і «Божий гнів». Розглянемо, як автор малює образ стихії і його символічного звучання у поемі «Мідний вершник».

Короткий огляд

Аналіз першої частини «Мідного вершника» показує, як різко протиставлена вона бадьорим і барвистим описами білих ночей і весни Петербурга у вступі. Сумні пейзажі осені (вітер дме, «сумно виття») створюють відчуття неминучого. Символіка цієї частини поеми пронизано передчуттям біди. Природа немов попереджає жителів про насування катастрофи. Петербург з осяяної світлом столиці перетворюється на місто-сутінок («було пізно і темно»). Змінюється і вигляд річки. Нева вже не хлюпається широко і не тече державно. І вже в першій частині поеми їй стає тісно в оковах берегового граніту: річка прагне на волю.

Опис повені

Образ стихії — норовливої Неви — і його символічне звучання посилюють драматизм неминучого у поемі «Мідний вершник». Річка не хоче вже миритися з кам’яними набережними, що обмежують її протягом:

  • спочатку кидається в упряжки її «стрункої огорожі»;
  • потім гнівається, вирує, «клокоча »;
  • і кидається на старого ворога — «Петра творіння», щоб втопити у своїх водах.

Повінь зриває з Петербурга весь його столичний лоск, вивертає навиворіт, дістає назовні все, що було заховане від сторонніх очей. Повінню вимило «уламки хатин», покрівлю і навіть домовини. Встояв лише гордий вершник, спостерігаючи за загальним хаосом: страхітлива характеристика повені тільки підкреслює загальний трагізм фабули поеми.


Ілюстрація до повінь поемі «Мідний вершник»

Способи зображення подій

Не властиві загальному стилю поеми літературні прийоми, такі, як розгорнуті порівняння і метафори, використовуються саме для опису повені, щоб підкреслити головний конфлікт твору, показати непередбачуваність і стихійність відбувається:

  1. Порівняння. Характеристика масштабів лиха особливо красномовна в порівнянні повені з набігом зграї розбійників. Потоп тут показаний неприборканої, безликою і руйнує силою. Аналіз поеми розкриває суперечливий і багатоликий образ Неви, який створюють численні і образні порівняння річки: з грабіжником-лиходієм, розлюченим звіром, кинувшимся на місто.
  2. Повтори. Ірраціональність стихії автор твору підкреслює потрійним повтором слова «раптом», нагнітаючи при цьому додаткові засоби виразності.
  3. Метафори. Аналіз твору показує: в лютій стихії для поета укладена особлива міць і поезія, яка так само приваблива, як і стрункі громади спорудженої Петром Першим цивілізації. Це метафори підкреслюють і інші виразні засоби: «…злі хвилі//Як злодії…» Аналіз стилю поеми вражає читача великою кількістю метафор у зображенні стихії.

Опис повені завершується в поемі «Мідний вершник» насиченням Неви, яка відступає, милуючись «своїм … обуренням». Однак річка лише зачаїлася, готова щомиті показати свою руйнівну силу.


А. С. Пушкіна «Мідний вершник» — образ стихії.

Для поета стихія

Літературні прийоми, які Пушкін використовує для зображення повені, вказують на те, яку «незбагненну розуму» міць, здатну одночасно і творити, і руйнувати, бачив у ній поет. Тільки при зіткненні або при протистоянні їй може народитися дійсно щось велике і значуще. У поемі незримо присутній демонічна сила, що таїлася в «дикій» природі стихії. Проте сам автор, на відміну від свого героя царя Петра, переконаний, що природу до кінця підкорити не можна. І щоб показати всю міць і нещадність цього стихійного бунту, поет застосовує так рясно різноманітні засоби виразності.

Відмінні риси твору

При невеликому об’ємі (приблизно 500 строф) у поемі органічно поєднані кілька планів оповіді: історія та сучасні дні, реальність і вигадка, деталі приватного життя і задокументовані хроніки. Це позначилося не тільки в самій фабулі, але також вплинуло на її побудову і стиль. Особливості твору наступні.

Своєрідність сюжету

Основний конфлікт – це протистояння природного початку (природи) та цивілізації (насильницького насадження рамок, обмежень, правил). На подієвому рівні він втілюється в настанні стихії на град Петров. Розвитку конфлікту сприяє символіка поеми. Вільна річка, яку за наказом царя закували в граніт, збунтувалася, піднялася і безжально затопила місто. Заручниками конфлікту стають головний герой Євген і його кохана Параша, яка гине під час повені.

Особливості композиції

Твір має непомірно довгий вступ, займає близько 1\3 тексту. Складається з першої частини, що оповідає про бунт стихії, другої частини, що описує результат повені, і висновки, що займає всього кілька рядків, і тому не виділеного автором в окрему главу.

Жанрова своєрідність

Оповідання можна визначити як історичне, адже образ Петра, створений в даному творі, далекий від історичної постаті. Поема розповідає не про епоху Петра, а про відображення його справ навколишнього поета сучасності через події, пов’язані з повінню 1824 року, на прикладі життя «маленької людини» Євгенія. Пушкін далекий від створення героїчної поеми в класичному її розумінні.

Тому скоєно точно можна визначити жанр твору як лірико-епічна поема. Однак Пушкін підписав її як «Петербурзька повість». Невже поета можна дорікати в незнанні жанрової класифікації? Звичайно, немає. Своїм підзаголовком не на жанр вказує Пушкін, а на «істинність події», тобто місце описуваного дії, колорит оповіді.

Символіка

В образах укладено філософський алегоричний сенс. В «Мідному вершнику» описано повінь, яке насправді відбулося в Петербурзі, проте в авторській трактовці образ стихії наділений глибоким змістом: природа не скорилася навіть цареві, що зумів приборкати Росію і побудувати на болоті наперекір всьому нову столицю. Використані найяскравіші фарби, виразні порівняння в описі повені. І Нева, і вітер, виступають на сторінках живими істотами.

Олександр Сергійович Пушкін. Поема «Мідний вершник»

А. С. Пушкіна «Мідний вершник. Вступ»

Висновок

Пушкін вкладає свою точку зору в уста Олександра I, який вважає, що зі стихією не впоратися навіть царям. Однак і стихія не владна над пам’ятником Петру, який підноситься над хвилями, як символ протиборчої сили, мощі, рівній силі самої природи.