Як повязані поняття «байдужість» і «егоїзм»?

«Мені все одно». Як часто в повсякденному житті ми повторюємо цю фразу. Причин байдужості може бути дуже багато: від браку часу і інтересу до власного егоїзму.

Людина, повторює цю заїжджену фразу, як правило, не піклується про те, які почуття він зачіпає цим у інших людей. У такій ситуації егоїзм і байдужість – однакові поняття.

Зазвичай люди вважають базовою причиною бездушності саме егоїзм. Звичайно, така позиція має під собою вагомі підстави, але як розцінити байдужість, якщо під ним ховається ранима або боягузтво?

В літературі ми часто стикаємося з цією темою. Письменники намагаються з’ясувати причини виникнення негативних рис характеру. Справді, тема байдужості – одна з базових у мистецтві, так як ніщо не ранить людину сильнішою, ніж байдужість. Через нього страждають тисячі людей у всьому світі. Приклади байдужості через егоїзм часто зустрічаються в літературних творах.

В оповіданні Паустовського «Телеграма». Літня жінка щодня чекала в гості свою рідну дочку. Але вона була занадто зайнята в місті, щоб приїхати чи просто написати їй у відповідь лист. Донька забула, що мати дала їй краще, виховала її. Настя на роботі дуже чуйна, вона допомагає колегам і прагне бути кращою. Але коли дівчина отримує телеграму про смерть матері, то навіть не звертає на неї уваги. Тільки втративши матір назавжди, лінива дочка зрозуміла, що близькі не чекають від неї грошей, їм потрібна турбота і увага. Настя хотіла б покаятися, але вже не перед ким. Мати пішла і залишила в серце своєї дочки гірку образу і розчарування.

Егоїзм дочки проявлявся в турботі і турботу про себе. І байдужість до найближчої й рідної людини проявилося саме з-за цього. Паустовський просить читачів звернути увагу на своїх родичів, дзвонити і приїжджати до них частіше, адже вони в будь-яку хвилину можуть назавжди покинути цей світ, тоді вже нічого не можна буде змінити.

Байдужість проявляється не словами, а діями. Можна бути прекрасним людиною, але мати в своєму характері егоїстичні нахили. Людина живе в суспільстві заради інших людей, егоїзм породжує байдужість, жорстокість і безсердечність і ламає цим самим життя людей. Максим Горький висловив цю думку в своєму знаменитому вислові: «Не будьте байдужі, бо байдужість смертоносним для душі людини».