Що таке краса?

Що є краса? Це питання ставив і поет Микола Заболоцький у вірші «Неприваблива дівчинка». Що важливіше: красивий, але порожню посудину або вогонь, що освітлює цей посудину зсередини? Що важливіше: форма чи зміст?

Про це розмірковував на сторінках роману «Війна і світ» Л. Н. Толстой. Письменник внутрішньо не приймав людей, у яких переважала форма. Так записна красуня Елен Курагина була йому несимпатична, в ній не було живої душі. Зовнішність улюблених героїв Толстого не була бездоганною, але в них вміст було сильніше форми. П’єр товстий і незграбний, але це чоловік добрий, розумний, що шукає сенс життя. Некрасива княжна Мар’я, але її прекрасні очі, що відображають красу душі. Не відрізняється класичними рисами обличчя і Наташа Ростова, але вона чарівна, тому що поетична, порывиста, добра. Очевидно, що для письменника полягала краса.

Про красу кажуть, коли бачать перед собою твір мистецтва, спостерігають навколишню природу. Краса багатопланова, вона відноситься до багатьох проявів життя. Сприйняття краси суб’єктивно, залежить від смаку, від національних уподобань, від душевної чуйності, від життєвого досвіду. Якщо один захоплено дивиться на захід, то інший байдуже ковзне по ньому поглядом. Якщо Ленський був закоханий в Ольгу, то на Онєгіна вона зовсім не справила враження.

І все-таки повинно бути об’єктивне поняття краси. Безумовна краса гір, квітучих садів, березового гаю, сонячної галявини. Не всі можуть помітити цю красу, але погляд художника неодмінно зупиняється на мальовничому пейзажі і переносить його на полотно, посилюючи враження своїм сприйняттям. І тоді ця краса відкривається іншим. Талановитий твір, що відбило справді прекрасне, живе століттями. Так само відбувається і з літературою, і з музикою.

І все ж у чому секрет краси? Напевно, в гармонії. Ще А. П. Чехів говорив, що в людині все повинно бути прекрасно, маючи на увазі і обличчя, і одяг, і душу, і думки. Буває людина наділена від природи правильними рисами обличчя, красивою фігурою, але якщо він злий, то це неодмінно відіб’ється в його рисах, гармонія буде порушена. Якщо ж при відсутності грецького профілю та атлетичної фігури чоловік благородний, розумний, скромний, і ця внутрішня краса печаткою лягає на його обличчя, що оточують його сприймають як людину прекрасного, і тут немає ніякого порушення гармонії.