Що таке честь?

Честь — це комплекс людських якостей, що викликають самоповагу. Основні складові честі: благородство, чесність, сміливість.

Кожна епоха вносила свої нюанси в уявлення про честь. У 19 столітті честь більше пов’язувалася із зовнішньою стороною життя людини: поведінкою в суспільстві, дотриманням умовностей. Це підтримувало репутацію. Внутрішнього життя такого значення не надавалося.

«Честь» і «чесність» слова однокореневі і близькі за значенням. Таким чином, в основі честі закладена чесність. Чоловік повинен бути чесним насамперед перед собою, тобто не поступатися своїми переконаннями, принципами, тоді совість буде спокійна. Така честь стосується внутрішнього життя людини. Принципи у кожного свої, але вірність їм — справа честі. В цьому випадку чиновник не буде брати хабарі, лікар не зашкодить хворому, військовий не змінить присяги.

Ні в одному творі, мабуть, не приділяється стільки уваги честі, як у «Капітанської дочці» А. С. Пушкіна. Не випадково епіграфом до нього служить відоме прислів’я про честь змолоду. Честю повіряються в романі всі герої. Честь вимагає прояву в особливі хвилини, пов’язані з небезпекою. Білогірська фортеця захоплена Пугачовим. Капітан Миронов відмовляється присягати бунтівникові, він залишається вірним государині — і гине, Гриньов має намір вчинити так само. Василиса Єгорівна як вірна дружина вмирає разом з чоловіком. Вірний своєму обов’язку і Савельіч: з ризиком для життя він намагається врятувати Петра від розправи самозванця. Маша Миронова також у важких обставинах залишається вірна своїм принципам. Всі ці герої заслуговують на звання людей честі. Безчесним, безпринципним людиною можна назвати Швабрина, який легко пристосовується до обставин. Не замислюючись, він переходить в стан ворога, щоб врятувати своє життя.

Людиною честі можна назвати і Чацького («Горе від розуму» А. С. Грибоєдова). Він правдивий, його точка зору не збігається з загальноприйнятою, але він буде відстоювати її, тому що переконаний у правильності своєї позиції. Чацкому не властиво пристосовуватися, на відміну від Молчаліна. Він протистоїть неуцтву і конформізму фамусовского суспільства.

Уявлення про честь у наші дні досить розмито. Питання репутації мало кого зараз турбує, не рахуватися з громадською думкою — це правило хорошого тону. Кодекс честі існує ще у військовому середовищі, але чи є в ньому такі строгості, як в минулі часи?

Так що ж означає честь? Справжня честь полягає у вірності принципам чесності перед собою і людьми. В наш час це особливо важливо. А прихильність до умовностей вже майже нікого не турбує.