Чи може людина існувати поза суспільством?

Існування людини поза суспільством можливо, такої людини називають відлюдником і він деградує. Наше сучасне суспільство настільки цікаво і розвинена інтелектуально і прогресивно, що можна кожен день дізнаватися щось нове, здобувати нові навички і ділитися ними з іншими індивідами. Література сповнена такими прикладами, так само як і історія.

Про зв’язок людини з суспільством або існування поза його писали книги, знімали фільми – намагалися всіляко відобразити розвиток людини. Перший відомим людству відлюдником був Петро Фівейський. Він залишився сиротою і був змушений вирішувати питання розподілу спадщини з жадібним родичем. В цей же час були гоніння, Петро вирішив піти з міста і оселитися в пустелі. Він пішов, як можна далі і до кінця життя прожив у печері. Харчувався Петро їжею, яку приносив йому ворон, сам одягався з підручних матеріалів.

У віці 91 року до нього прийшов старець Антоній, який був досконалішим його. Петро навчив його смирення і провів з ним свої останні роки життя. Коли він помирав, його душу оточували ангели, несли її Богу. Послідовників способу життя Петра було багато, вони створили свої обителі в цій пустелі. Петро Фівейський став батьком православного чернецтва.

Цей приклад показує, як можна жити без суспільства. Але це було раніше, багато століть тому. Сучасне покоління не пристосоване добувати собі їжу та одяг, так як все це в крокової доступності.

Головний герой твору «Дикий поміщик» Салтикова-Щедріна, звернувся одного разу до Бога і висловив, що «занадто багато мужика розвелося». Бог знав, що поміщик дурний, але вирішив показати йому, як це жити без людей. Вихор пронісся над його будинком і всі кріпосні наче зникли. Спочатку поміщику подобалося таке життя, але коли до нього прийшли гості, він не зміг їх нічим нагодувати. Він звик, що у нього була їжа, тому що її приносили, годували тварину, а сам він нічого не вмів. Харчувався він якимось сировиною та друкованими пряниками. Вікна були брудними, та й сам він не мився. Сад, який раніше був сповнений фруктів, засыхал все більше з кожним днем. Через час, він здичавів остаточно, але стояв на своїй думці. Він перестав голитися і пересувався вже рачки, забув, як розмовляти, тільки мукав. Потім приїхали чоловіки з сусідніх сіл і потурбувалися за поміщика і привели його знову людський вигляд.

Цей приклад показує, що людину деградує без суспільства, котиться вниз по еволюційних сходах. І тільки суспільство змогло повернути його в попередній стан.

Таким чином, люди залежні від суспільства. Соціум допомагає розвиватися, вдосконалюватися, відпрацьовувати навички спілкування.