Аналіз вірші Рубцова «Бачення на пагорбі»

Микола Рубцов – один з найбільш талановитих ліричних російських поетів 20 століття. Він народився і виріс на півночі нашої країни. Саме Російська північ став для Рубцова основою всього творчості.

Вірш «Бачення на пагорбі» присвячено темі рідного краю. Читаючи перші рядки даної роботи, ми бачимо, як вони задають темп всьому твору. Але потім, початковий динамізм різко змінюється ступором. Головний герой вірша різко падає в траву. З цього моменту реальний світ замінюється картинами з минулого.

Рубців пише про страшну трагедію для нашої країни – нашестя татаро-монгольського війська. Поет говорить, що «тупий башмак скуластого Батия» затопче в кров всю красу Росії. Після цього слід крапки. Рубців немов перевертає сторінку історії.

Друга строфа вірша «Бачення на пагорбі» починається з визнання в любові «Росії, Русі». Рубців любить все в своїй батьківщині: «страждання і битви», «погости і молитви», «хатинки і квіти». Щоб передати і посилити свої почуття поет тричі використовує дієслово «люблю». Потім Рубців просить: «Росія, Русь! Бережи себе, бережи!», немов бажаючи зберегти ту первозданність, яку так любить.

Картини любові і умиротворення тривають не довго. На Русь знову прийшли вороги, які «несуть на прапорах чорні хрести». На цей раз Рубців пише про німецько-фашистських загарбників, які принесли на наші землі горе і сльози, встеливши землю «лісом хрестів».

Рубців вигукує, що більше не може дивитися на це. Він різко забирає від очей долоні» і бачить зовсім іншу картину. Поет повертається зі світу мрій і видінь. Він виявляється на тому ж пагорбі, куди вибіг хвилину тому. Навколо тиша, спокій і мир.