«Кінь з рожевою гривою» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1963.

Жанр: оповідання.

Тема: становлення особистості.

Ідея: жити треба по совісті.

Проблематика. Прощення діє на людину сильніше покарання.

Основні герої: Вітька; його бабуся.

Сюжет. Бабуся послала Вітьку за суницею, пообіцявши йому, якщо він заповнить туесок ягодами доверху, вона продасть їх в місті і купить йому пряник у вигляді коня з гривою і копитами. Обіцянка пряника дуже надихнуло Вітьку. Пряниковий кінь прославляв його власника в очах сільських хлопчаків і був бажаним для кожного з них.

І ось разом з сусідськими дітьми хлопчик відправляється по ягоди. Батько цих хлопців був лесозаготовщиком.Звали його на селі Левонтием. Левонтий два рази в місяць приносив гроші, і в ці дні в його будинку був справжній бенкет, а дружина лісозаготівника займалася роздачею боргів по селу. Вітьку в їх будинку брали охоче, і під час бенкетів він рвався до сусідів, але бабуся його осаживала, не бажаючи, за її словами, щоб онук “об’їдав пролетарів”. Насправді вона просто переслідувала цю безвідповідальну сім’ю. Гроші на бенкетах швидко скінчились, і дружина Левонтия Васена знову влізає в борги.

Сім’я Левонтия була дуже бідною. Двір у них був порожній, без всякого господарства, навіть у лазню вони ходили до сусідів. Регулярно по весні вони обгороджували будинок благенькою тином, а по осені мордували його на розтопку. Бабусині закиди в безгосподарності колишній флотський Левонтий відмітав піднесеним постулатом про свою любов до “слободі”.

З усім виводком левонтьевского гнізда Вітька і відправився на увал за суницею. Коли у нього було набрано вже кілька склянок ягоди, левонтьевские “орли” побилися через те, що старший помітив, як інші їдять суницю, а не збирають її в посуд. У підсумку всі ягоди розсипали і з’їли, а після того зібралися на річку. І раптом виявили, що у Вітьки є суниця. Санька левонтьевский підбиває Вітьку висипати суницю, він, щоб не здатися жадібним, висипав, і суницю його з’їли. Після цього всією юрбою рушили до річки.

Про своєму порожньому туеске Вітька згадав тільки перед поверненням додому, вже до вечора. Соромно було йти до бабусі без ягід, так і побоювався він її гніву: бабуся сувора, не сусідка Васена. Підучив його, як обдурити бабусю, знову ж левонтьевский Санька. Вітька заповнив туесок травою, прикрив її зверху жменькою ягід, і приніс бабусі туесок такого змісту.

Бабуся расточала онукові похвали, не стала ягоди пересипати, щоб у цьому туеске і відвезти в місто. Вітька повідав про все Саньку, а той за мовчання змусив його принести калач. Одного калача шантажистові було мало, і Вітька носив калачі до повного насичення Сашки. Спав хлопчисько після скоєного погано, його гнобили обман бабусі і крадіжка калачів. Вітька прийняв рішення признатися в усіх гріхах вранці.

Але вранці він проспав бабусин від’їзд. Вітьці хотілося втекти до дідуся на займанщину, під захист, але займанщина була далеко. Не знаючи, куди себе подіти, він відправився на рибалку з Санькою. Через якийсь час Вітька побачив, як з-за мису випливає велика човен, а в ній розсерджена бабуся показує йому кулак.

Тільки з настанням вечора Вітька зважився прийти додому, він зачаївся в коморі, де була споруджена на літо ліжко з доріжок. На цій ліжку Вітька страждав від жалю до себе і думав про маму. Вона теж торгувала ягодами в місті. Один раз човен була так перевантажена, що перекинулася. Утонувшую маму довго не могли знайти. Вітька пам’ятав, як знемагала бабуся, поки тіло мами не виявили.

Коли хлопчик прокинувся, до нього заглянув дідусь, який повернувся з займанщини. За наполяганням діда, Вітька виклопотав у бабусі прощення. А бабуся, закінчивши срамить і викривати онука, посадила його за стіл, а тим часом продовжувала тиснути на його совість. Усвідомивши, якою безодню він звалився в своєму плутовстве, і не знаючи, як повернутися звідти, Вітька відчайдушно заревів. А коли прийшов в себе і підняв голову перед газами його на скобленом столі лежав білий пряниковий кінь з рожевою гривою.

І до кінця життя не міг він забути того бабусиної пряника.

Відгук про твір. Дуже повчальна історія. Дає зрозуміти, що все таємне стає явним. Докори сумління виявилися тяжким покаранням для героя, а прощення бабусі пригадувалося все життя.