Аналіз вірші Плещеєва «Мій садок»

Вірші А. Плещеєва закохують в себе читача простотою і душевністю. Тим не менш, в невигадливих образах його творів ховається глибокий зміст. Поет уміє бути відвертим і безпосереднім. Свідченням цього є вірш «Мій садок».

У вірші можна виділити дві теми – любов до природи і квітучий сад. Автор показує, що є пишна і скромна краса. Людина відчуває себе щасливим, коли присвячує себе тій красі, яка йому близька. Також у творі виразно проявляється тема людини і природи, в контексті якої реалізується ідея: людина, що вміє жити в гармонії з природою, відчуває себе щасливим.

У центрі твору два образи – ліричний герой і його садок. Рядки написані від імені ліричного героя. Це людина, яка любить природу, знаходить у ній розраду. Він уміє бачити красу в простих речах і радіти їй.

Спочатку герой з захопленням говорить про свіжості і зелені свого саду, а далі починає перераховувати, які квіти і дерева в ньому ростуть. Кожен «житель» садка ніж радує власника. Ліричний герой насолоджується видом розпустилася бузку і аромат черемхи. Липи радують його кучерявими гілками і прохолодною тінню.

Герой зізнається, що в його саду немає лілій і жоржин. Зате тут рясніє мак, а соняшник «сторожить собі доріжку». Господар любить свій садок за його скромність. Він протиставляє його «міським садам похмурим». Правильні алеї не викликають у серці ліричного героя такої радості, як стежки, порослі травою.

Сад дарує душі чоловіки умиротворення, тому відпочивати в ньому – справжня насолода. Особливо добре лежати в траві і слухати дзижчання «турботливих бджіл». Герой готовий пожертвувати цьому заняттю весь день.

За змістом вірш А. Плещеєва «Мій садок» можна поділити на три частини: опис садка, в якому перераховані всі улюблені рослини його господаря, порівняння скромного садка і сумних міських садів, розповідь про відпочинок в саду. Формально твір складається з п’яти катренів. Кожне чотиривірш продовжує попереднє за змістом. Поет використав перехресне римування. Рядки написані четырехстопным хореем.

Образ скромного садка створюється за допомогою засобів виразності. Вони ж допомагають посилити ідейне звучання вірша. Переважають у тексті епітети: «садок зелений, свіжий», «черемшина запашна», «бліді лілії», «строкаті головки», «липи кучеряве». Вони допомагають передати кольору, наповнити. Метафор набагато менше: «головки підносить мак один», «соняшник біля входу сторожить собі доріжку». Порівняння в вірші лише одне: «соняшник біля входу, мов вірний вартовий».

Передати емоції ліричного героя допомагає інтонація. Його захоплення відтворюється за допомогою вигуків, а задума висловлюють обірвані синтаксичні конструкції. Свіжість садка, шум його листя підкреслюється аллитерацией «з», «з», «ж»: «мій садок зелений, свіжий! Розпустилася в ньому сирень».