Аналіз вірша Єсеніна «Співає зима – агукає»

Вірш «Співа зима – агукає» було написано Єсеніним у 15-річному віці (1910). Опублікували його пізніше, так як автор вважав, що в ньому немає сюжету, а бачення природи наївне. Сьогодні ж твір займає одне з головних місць у творчості письменника: дослідники вважають, що молодому Єсеніну вдалося створити яскравий та багатогранний образ холодної красуні.

Тема вірша – краса і суворість зимової пори. Автор показує красу зими та зміни, які вона приносить природі, її суворість не можуть перемогти дерева і птахи, все, що їм залишається – чекати весни.

Головний образ твору – зима. У перших рядках вірша вона нагадує турботливу матір, яка з любов’ю «волохатий ліс заколисує». Але перше враження оманливе: далі зима показує своє справжнє обличчя. Вона тримає природу в полоні віхол і холоднечі. Похмурий настрій природи передають сиві хмари. Від опису лісу автор плавно переходить до опису двору, укритого сніговим килимом. Він зауважує, що покрив красивий і ніжний, але при цьому зазначає: він «боляче холодний».

Поет помічає і поведінку птахів. Голодні, озяблые і втомлені, – до такого зимового образу пташок ми звикли ще з дитинства. Єсенін С. зображує пернатих посеред скаженої хуртовини, яка з несамовитою силою стукає по віконниць. Птахів він називає ніжними. Такий прийом допомагає викликати у читачів жалість.

У кінці твору «Співає зима – агукає» Сергій Олександрович створює образ весни. Вона приходить до пташок уві сні. Образ теплої пори року традиційний для російської культури. Вона красива, купається в «усмішках сонця». Зображення весни дуже лаконічне, але опис наскільки контрастне зимових пейзажів, що цього вистачає, щоб передати її атмосферу.

Вірш «Співа зима – агукає» виткане з художніх засобів, кожному з яких відведена своя роль. Метафори допомагають оживити природу, показати характер різних пір року: зима «волохатий ліс заколисує», «шовковим килимом стелиться», «завірюха…злиться все сильніше». Завершальні штрихи наносяться за допомогою епітетів («волохатий ліс», «глибока туга», «країна далека», «сиві хмари»), крім того, це художній засіб служить для донесення ідеї («пташки малі, голодні, втомлені») і створення контрасту («рев скажений» – «пташки ніжні»). У палітрі мистецьких засобів твору є як банальні, так і оригінальні тропи, сплітаючись, вони створюють новий образ зими.

Вірш складається з чотирьох шестистиший з паралельної і кільцевої римою. Рядки об’єднані за змістом. Віршований розмір – трьох – і чотиристопний ямб з пиррихием. Трьох – і четырехстопные рядки чергуються послідовно. Інтонація спокійна, автор не вживає окличні або питальні речення. Рівна інтонація передає зимову тугу і похмурість.

Вірш «Співа зима – агукає» – одна з перших проб пера С. Єсеніна, але завдяки оригінальним образів, передає особливості російської культури і авторського бачення, твір займає почесне місце в творчості поета.