Порівняльна характеристика Насті і Митраши (за казкою-були Пришвіна «Комора сонця»)

Настя і Митраша – брат і сестра. У роки Великої Вітчизняної війни вони осиротіли, так як батько, мисливець не повернувся з війни, а мама померла від важкої хвороби. Однак хлопці морально не зламалися і потроху звикали до дорослого життя.

Дівчинці було всього дванадцять років, а її брата десять. Такий юний вік не завадив їм взяти на себе відповідальність за життя. Обидва, практично з ранку до вечора працювали не покладаючи рук. Перед самою смертю батько навчив Міташу виготовляти дерев’яний посуд. І тепер хлопчикові згодилося дане уміння. До нього з усього села приходили люди і просили зробити те чашку, то балію. Настуся ж, рано вставала, готувала сніданок, доглядала за тваринами. Вона все робила так само, як і її покійна мати.

Статура хлопці сильно відрізнялися один від одного. Настуся була худенькою і ставний. Митраша ж навпаки був щільним, низенького зросту і з «широкою потилицею». По всьому обличчю в обох діток були «розсипані» веснянки, і тільки носики залишалися чистими.

Характером діти теж відрізнялися. Настя була жіночною, працьовитою, доброю, турботливою і в свої юні роки могла вміло «маніпулювати» братом. Вона могла легко приборкати свого рідного «мужичка в мішечку» просто ніжно погладивши його по потилиці. Хлопчик тут же переставав сперечатися і сердитися на сестру.

Митраша ж володів чоловічим характером. Він був серйозний, примхливий і дуже впертий. Його не лякали труднощі, з якими довелося зіткнутися в дорослому житті. Він все розумів і приймав, як є, бо по натурі був сильним і розважливим.

Як для людей, так і для самого автора, це були самі «милі» діти. Вони стали зразком для наслідування навіть для багатьох дорослих. Ними пишалися, їх приводили в приклад. Адже осиротівши, діти не стали скаржитися на долю, а просто подорослішали. Вони не переставали допомагати людям, хоча може і більше інших, потребували підтримки.

Але чому з хлопцями все ж сталося таке нещастя» на болоті? І хто з них був винен? А може це просто була випадковість, яка ледь не стала фатальною? У будь-якому випадку, Митраша після події став більше прислухатися до сестри. Він не загордився за те, що одним пострілом убив старого вовка. Можливо, хлопчик до кінця не розумів, значимість цієї події, а може і просто усвідомлював, що йому невимовно пощастило.

Настя ж в свою чергу саме вважала себе винною. Її порив азарту до збирання журавлини «затуманив» дівчинці розум. Вона ще довго не могла собі пробачити і навіть віддала солодку «весняну» ягоду діточкам, які так само залишилися без батьків. Це був жест відкупу, визнання власних помилок і в той же час милосердя і співчуття до чужого горя. У цьому вся сутність Насті. Вона живе не заради себе, а в першу чергу, заради брата і на благо іншим людям.

Митраша, буде вести себе стриманіше. Він засвоїв урок, який підготувала йому сама доля і можливо перший і останній раз пошкодував про те, що сталося. Хлопчик відчув страх, біль і відчуття безвиході. Він соромиться цих невластивих чоловікові почуттів, і постарається ніколи більше не випробовувати долю.