Аналіз вірша Єсеніна «Пісня про собаку»

Вірш Єсеніна С. «Пісня про собаку» було написано в 1915 р. Поет неодноразово говорив, що братів менших любить більше, ніж людей. Він вважав, що тварини не такі жорстокі, як люди, а їх агресивність продиктоване інстинктом самозбереження. Така точка зору була популярна і до Єсеніна, але саме він зміг особливо гостро показати контраст між твариною і людиною.

Тема вірша – жорстоке ставлення людей до братів наших менших. Автор показує, як люди безкарно вбивають тварин, засуджує жорстокість, якої не проявляється ні краплі співчуття.

Твір відноситься до сюжетної ліриці, його головна героїня – собака, яка народила семеро цуценят. Автор описує, з якою любов’ю мати пестить і зачісує своїх дітей, зігріває їх від холоднечі. Але собаче щастя тривало зовсім недовго. Увечері господар відніс малюків до річки і скоїв страшний. Автор не вживає слова «вбити», «втопити», але метафоричне відображення трагедії зачіпає серце читача набагато більше. Єсенін пише: «довго, довго тремтіла води незамерзла гладь».

Особливу увагу поет звертає на те, як собака проводжала господаря до річки. Вона бігла за ним у всю, а від місця загибелі своїх дітей «трохи пасла». Емоційне напруження посилюється чином цуценя, який здався собаці в місяці «над хатою». Його мати не знала, що трапилося, але відчувала непоправне, тому відчайдушно скавулів, дивлячись на місяць, поки вона не зникла за пагорбом.

Остання строфа метафоричная. Автор говорить, що «покотилися очі собачі золотими зірками в сніг». Тлумачити цю фразу можна по-різному: з очей собаки покотилися сльози або ж вони назавжди втратили блиск. У цій же строфі Єсенін натякає на те, що люди вважають себе господарями природи, тому можуть запросто кинути в тварину камінь і це викликає лише сміх.

Ліричний герой у творі С. Єсеніна займає місце відчуженого глядача, який волею випадку став свідком трагедії. Він не втручається в те, що відбувається, лише помічає деталі. Неважко здогадатися, яке його ставлення до господаря і собаці, хоч прямо над цим питанням він не розмірковує. Розповіді достатньо, щоб читач зробив висновки. Образ ліричного героя повністю зливається з образом автора.

Донести ідею і переживання автора допомагають художні засоби. Крім вже названих метафор, Єсенін використовує епітети: «руді щенята», «теплий живіт», «господар похмурий», «місяць тонкий». Художні засоби не відрізняються оригінальністю, крім метафори в останньому куплеті, але адже і головне їх завдання – не прикрасити текст, а передати атмосферу подій, почуття тварини і людини.

Твір складається з семи віршів з перехресною римою. Композиція відповідає змісту. Віршований розмір – дво – і трехстопный амфибрахий. Ритміко-інтонаційна організація тексту посилює його ідейне звучання.

«Пісня про собаку» С. Єсеніна – зразок вірша, який завжди залишається актуальним, завдяки моральній проблематиці.