«Мексиканець» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1911.

Жанр: оповідання.

Тема: революційні ідеали.

Ідея: в ім’я великої мети людина здатна на все.

Проблематика. Наростання соціальної напруженості при диктаторському режимі.

Основні герої: Філіпе Рівера, Денні Уорд.

Сюжет. На території США знаходиться штаб по підготовці революції в Мексиці (Хунта). Диктаторський режим Діаса знищив всі бази революціонерів на батьківщині. Їм не вистачає зброї і грошей.

Одного разу в Хунту приходить молодий хлопчина років вісімнадцяти і заявляє, що хоче служити революції. До нього ставляться з недовірою і зневагою. Першим завданням для новачка стає прибирання приміщення.

Рівера дуже мало розмовляє. Хлопець просто приходить, робить свою роботу і йде. Коли у Хунти з’явилися проблеми з грошима, Рівера прийшов і мовчки поклав на стіл необхідну суму. З цього часу він постійно приносив гроші.

Спочатку члени Хунти не любили Ріверу, а потім стали боятися. Хлопець міг пропасти на місяць. Він повертався зі слідами побоїв, часом доволі серйозними. Революціонери говорили між собою, що Рівера – втілення жорстокої і невблаганної сили, що не знає жалості.

Наближалася дата запланованого виступу проти диктатури. Але у Хунти не залишилося грошей на зброю та боєприпаси. Необхідно було терміново дістати п’ять тисяч доларів. Рівера сказав, щоб революціонери замовляли гвинтівки. Він присягнувся, що через три тижні принесе цю суму.

Рівера діставав гроші, виступаючи на боксерському рингу. Його напівголодного підібрав на вулиці тренер Робертс і запропонував за п’ятдесят центів стати партнером по тренуванню відомого боксера. Рівера зміг вистояти два раунди, поки не втратив свідомість. Робертс зрозумів, що цей непоказний хлопчина володіє залізною волею і сталевими нервами. Незабаром він уже домігся кількох перемог у справжніх боях.

Наближався давно очікуваний поєдинок між Карти і Вордом. Але в самий останній момент Карти зламав руку. Директору боксерської контори Келлі потрібно було терміново знайти кого-небудь на заміну. Рівера дізнався про це і прийшов до Келлі. Спочатку його навіть не сприйняли всерйоз. Тільки після особистого поручительства Робертса Келлі погодився поставити проти Уорда молодого мексиканця.

Уорд також зневажливо поставився до свого супротивника. Він милостиво погодився віддати йому двадцять відсотків від загальної суми збору при будь-якому результаті. Але Рівера наполягав на тому, щоб переможець забрав усі гроші. Загальна сума якраз складала близько п’яти тисяч доларів. Впертість нікому не відомого мексиканця вивело боксера з себе. Він погодився на цю умову і заявив, що поб’є нахабу до смерті.

Рівера чекав противника на рингу. Він згадував своє життя. Колись у мексиканця було інше ім’я. Він жив з люблячими його батьком і матір’ю. Батько Рівери був простим робітником, які отримують копійки. В його будинку часто збиралися революціонери. Під час страйку з робочим відкрили вогонь. Маленький хлопчик бачив трупи своїх батьків. Після цього в його серці назавжди поселилася ненависть.

Рівера ненавидів бокс і величезний натовп грінго, присутніх заради цього видовища. Він дивився на тисячі осіб і бачив дула гвинтівок.

Проти мексиканця був налаштований не тільки весь зал і суддя, але навіть його секунданти. Ніхто не вірив в перемогу Рівери. Нарешті, з’явився загальний улюбленець – Уорд.

Почався бій. Уорд хотів відразу ж покінчити з зухвалим хлопчиськом. Він обрушив на нього град ударів, але мексиканець стояв на ногах. Скориставшись моментом, він відправив Уорда в жорстокий нокдаун.

Уорд був хорошим боксером. Він зрозумів, що помилився в мексиканце, і продовжував бій з обережністю. На його боці був чималий досвід. Він вже не раз валив Ріверу з ніг, але той незмінно піднімався. До сьомого раунду публіка почала хвилюватися, а суддя відверто допомагав Ворду. Це лише підстьобнуло Ріверу. Він зрозумів, що самотужки б’ється за Мексику проти всіх ненависних грінго. У десятому раунді він три рази поспіль відправив Уорда в нокдаун. Під час чергової перерви сам Келлі підбіг до Рівері і став благати його лягти.

Вирішальним став сімнадцятий раунд. Витримавши нищівного удару, Рівера просто почав бити досвідченого боксера. На ринг вже поліз поліцейський, коли мексиканець завдав останнього удару. Ніхто не вітав його з перемогою. Змучений один хлопець стояв серед ненависної йому натовпу і раптом згадав, що виграв гроші. “Революція буде продовжуватися!”.

Відгук про твір. Оповідання “Мексиканець” написаний Д. Лондоном під враженням від Мексиканської революції 1910 р. Взявши за основу реальна історична подія, письменник створив героїчний образ гарячого патріота своєї батьківщини. Рівера втілює в собі кращі якості революціонера: мужність, сміливість, прагнення досягти мети будь-якими засобами.