Аналіз вірша Асадова «День Перемоги. І у вогні салюту…»

Едуард Асадов повністю пройшов війну, бачив, як вона невтомно забирає життя молодих, повних енергії та світла. День перемоги став для поета знаковим, але асоціювався не лише з поразкою ворога, але і зі смертями співвітчизників. Бачення цього свята відобразилося в рядках твору «День Перемоги. І у вогні салюту…».

Тема вірша – війна і життя після неї. Автор показує, яке горе приносять бойові дії, застерігаючи від них нащадків. Він стверджує, що життя не можна витрачати на дрібниці і дурниці, адже не за це боролися солдати-герої.

Головний образ вірша – ліричний герой. Це чоловік-учасник бойових дій, який під вогні салюту на честь перемоги підраховує людські жертви. Він говорить, що кожну хвилину з життям розлучалось десять чоловік, а в годину – шістсот. І кошмар тривав довгі чотири роки. Колосальні жертви, але особливо гостро вони сприймаються, коли уявляєш, що кожного чоловіка, хлопця, хлопця десь чекала сім’я, кохана дружина або дівчина.

Народ зумів пройти це випробування і досягти миру, який окрилив рідну землю. Тепер ліричний герой у праві звернутися до молодого гарячого покоління з проханням бути суворіше до себе. Він нагадує, що не можна розтрачувати себе на дрібниці у вирі планів, ідей, танцулек, випивки і страстишек». Потрібно пам’ятати, що в кожному з нас є душа, справжнє покликання якої – випромінювати світло доброти для інших. Адже коли-то наше життя на волі, під мирним небом була оплачена дуже дорого.

В останніх рядках ліричний герой закликає пам’ятати про те, що за нами спостерігають ті, «хто жив в ім’я нас». Остання терміну – найбільш виразний авторський акцент, допомагає донести основну думку твору.

За змістом вірш умовно ділиться на дві частини: перша – міркування про війну і числі загиблих, друга – звернення до молодого покоління. Частини взаємодоповнюють один одного, показують важливість розкривається у творі проблеми. В єдине ціле вони з’єднуються образом ліричного героя.

Ключові думки твору Е. Асадова «День Перемоги. І у вогні салюту…» оформляються за допомогою художніх засобів. Автор використовує метафори («відчайдушно живі» , «відносив війни вир кожну хвилину десять життів», «яскравої синню душу опаля» (про світ), «кружляючи між планів та ідей»); епітети (року «гіркі», «неймовірний», «пустенькие книжки»); порівняння («Хмар здіймаючи вітрила, як корабель пливе моя Земля», салют «ніби грім»). Художні засоби, створені Е. Асадовым свіжі, оригінальні, не повторюють колег по перу.

Вірш складається з 11 катренів і трьох п’ятивіршів з різними видами рим. Рядки кожного куплету пов’язані змістом, що виражають відносно закінчену думку. Композиція не відрізняється особливою складністю, служить додатковим інструментом для донесення ідеї. Віршовий розмір твору – чотиристопний хорей. Цей розмір дозволяє «побудувати» чеканні фрази, надати їм урочистості і трагізму.